Türeci ve Şahin’e ödül neden verilmedi?

Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı bu hafta 'Türeci ve Şahin’e ödül neden verilmedi?' başlıklı yazısını kaleme aldı

Devrim niteliğindeki büyük buluşa en büyük ödül

Yazılmayı hak eden bir ödül. Devrim niteliğindeki mRNA aşısının gerçekleştirilmesine yol açan temel bilimsel buluşu gerçekleştiren iki bilimciye, Katalin Karikó ve Drew Weissman’a Nobel Tıp /Fizyoloji ödülü verildi.

Dikkat ederseniz Nobel, bu teknolojiyi/yöntemi kullanarak ilk aşıyı üreten Türk kökenli iki bilim insanı Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye verilmedi. Çünkü önemli olan mRNA teknolojisini bulmaktı. Bu teknoloji olmasaydı, mRNA aşısı gerçekleştirilemezdi.

Bu konuda iki yıl önce, 2021 Tıp Nobeli’nin mRNA aşısına neden verilmediği tartışma konusu olmuştu. Çok erken demiştim, çünkü aşı kendini kanıtlamalıydı ve henüz 1.5 yıl olmuştu... “Nobel Komitesi’nin ise acelesi yok. Komite, güncel davranmaya pek yanaşmıyor; çünkü verdikleri Nobeller bazen 30 yıl öncesinin çok önemli buluşları bile olabiliyor. Aziz Sancar ve Nobel’i paylaştığı diğer iki bilim insanının buluşları da Nobel aldıkları tarihten 20 yıl öncesine dayanıyor!”

Türeci ve Şahin’i Nobel adayı gösterenler için de devamında şöyle yazmıştım:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ayşe Zarakol ve ‘Doğunun Bilgisi Batının Bilimi’ 30 Kasım 2023 | 148 Okunma Dünyanın karanlık tarihini yaşıyoruz ve ponzici zenginler 28 Kasım 2023 | 330 Okunma Yok mudur bahtı kara milleti adaletsiz vergiden kurtaracak? 27 Kasım 2023 | 239 Okunma Kanserde devrimsel gelişmeler ama adaletsizlikler diz boyu 26 Kasım 2023 | 243 Okunma Yerlikaya’ya övgüler ve bazı gerçekler 23 Kasım 2023 | 745 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar