Türban konusunda çok yanlış adımlar

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Orhan Bursalı'nın bugünkü (06.10.2022)''Türban konusunda çok yanlış adımlar'' başlıklı yazısı.

Türban / başörtüsü konusu ülkede aşılmış.. AKP saflarında “İktidara gelince türbanı yeniden yasaklayacaklar” propagandası alttan alta ısıtılınca, Kılıçdaroğlu (herhalde partisi ile de görüşerek, hatta ittifakın diğer bileşenlerini de bilgilendirerek), türban meselesini bir yasa maddesi ile siyasetin gündeminden çıkaralım girişiminde bulundu. Bu bir güvence sayılabilirdi.

İlk başta, yine türban üzerine tartışmalar gündemi meşgul edecek, ana konular arka plana itilecek itirazımı arka plana iterek, yasa önerisine yine de olumlu yaklaştım.

Düşünülmeyen bir nokta ortaya çıktı: Türban AKP müktesebatının bir parçası, CHP’nin yasa önerisine asla destek vermeyecekleri açık (CHP de böylece açığa düşecekler diye düşünmüş olmalı!) ve 2007- 2012 yılları sürecindeki tüm türban tartışmalarını gündeme getirecekleri ve haftalarca sürecek bir türban tartışmasını sürdürecekleri, can alıcı tüm sorunları ötelemeye girişecekleri görülmedi.

HATA YAPILDI
Özgürlükler bir bütün. Dezenformasyon yasasıyla tamamen yasaklı, cezalı, habere konuşmaya yasak ve ağır cezalar koyan bir ülkeye dönüştürülmeye çalışılan bir ortamda, özgürlük denince “türbanı, tarikatı, ensarı, cemaatleri” anlayan, “Özgürlükleri biz getirdik” yalanıyla ortalıkta dolaşan bir iktidarla, hiçbir ortaklık kurulamayacağı görülemiyor.

İşte gelin bunu anayasanın bir daha değiştirilemez maddesine dönüştürelim önerisi, böyle bir arsızlık içeriyor. Yasaklar cenderesine tıkılan bir ülkede, zaten özgür - serbest olan türbanı mı konu etmeliyiz?

AKP BİR ÖZGÜRLÜK YALANIDIR
Hayır, “Gelin anayasanın basın hürdür sansür edilemez, habere yasak konulamaz, insanların TV’lerde özgürce konuşmasından dolayı TV’lere asla ceza verilemez, ifade özgürlüğü asla kısıtlanamaz, dezenformasyon yasası ile iktidarın emrindeki mahkemelerin, RTÜK’ün, BİK’in anayasayı -yasaları çiğnemesi kabul edilemez konusunu bir daha anayasa maddesi yapalım” denmesi gereken bir ortamda, kılık kıyafeti AKP’ye büyük bir yem olarak atmak, yanlışın da yanlışı bir adım.

İktidar özgürlük yalanı arkasında duruyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP 2. yüzyıl kongresini dinlerken 04 Aralık 2022 | 505 Okunma Arap ülkeleri, ABD’den bağımsız hareket etmeye yöneldi 01 Aralık 2022 | 191 Okunma ‘Sultanizm’in sonu için eksik temel politikalar var 29 Kasım 2022 | 147 Okunma Dünya Kupası’nı kim kazanacak? Bilim öngörüsü 28 Kasım 2022 | 241 Okunma Suriye ile barış bu iktidar için ‘zor zenaat’ 27 Kasım 2022 | 72 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar