Şengör tartışmada... Lokantalar neden dolu -2

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Orhan Bursalı'nın bugünkü (20.06.2022)''Şengör tartışmada... Lokantalar neden dolu -2'' başlıklı yazısı.

Celal Şengör dünkü yazım üzerine “Ya Orhan arabalara ne diyeceksin, yollar tıklım tıklım ve hepsinde tek kişi..”  Bunu diyen, hiçbir geçim sıkıntısı olmayan Celal. Ama arabalar hep böyle, depo 1000 TL’ye doluyor... Yahu Celal, dedim, bu yeni bir şey değil, arabaların önemli bir oranı şirkete ait, benzin parası masraf yazılıyor veya şirket ödüyor... Arabalarını bu pahalılıkta gerekli olmadıkça çıkarmayanlar var... İstanbul yüzlerce kilometre seyahat edilen bir kent. Bir uçtan bir uca... Mal dağıtımından tut iş takibine kadar.

Ama biz “Lokantalar neden dolu”da kalalım. Söylenecek daha pek çok şey var. Ayrıca samimi okur yankıları da.

Şehircilik Bakanı ekonomik kriz muhalefetin uydurması deyince, yahu doğru mu diye bir bakındım etrafa.. Biz acaba distopik bir rüya mı kurduk iktidara karşı olanlar olarak!?

Yeni sansür yasası yürürlüğe girince, Bakan Bey, milleti yanlış bilgilendirmekten ve gerçeğe aykırı şeyler söylemekten üç yıl, kamu görevlisi olarak milleti yanlış yönlendirmekten bir o kadar daha ceza alabilir. Artık savcının elini tutan olmaz. Bu yasa bize çıktığı için, şüphesiz “sansür” kendilerine değmez, her türlü atıp tutmanın seçim sürecinde ucu bucağı görünmeyecek..

ORTA SINIF İÇİN GELİR 50 BİN
Önce konut kira gelirleri için bir düzeltme yapayım. Diyelim bir veya iki konut kira gelirin var, 5-8 bin TL. Bir veya iki de emeklilik parası.. 20 -25 bin TL gelir.. Dört kişilik ailenin yoksulluk sınırını Türk-İş 19 bin TL olarak hesapladı. Bu tip bir ailenin zengin lokantaları doldurduğunu düşünmeyin!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hekim göçünün gerçek maliyeti ve ilk 5 ayda 942 hekim 05 Temmuz 2022 | 221 Okunma Başka ülkelerin toplum, sanayi, ekonomi 4.0’larını kuruyoruz 04 Temmuz 2022 | 79 Okunma Ülke yönetimi nitelikli kadroların elinde olmazsa… 03 Temmuz 2022 | 88 Okunma Sanayide de büyük başarısızlık, bakmayın ihracat rekoruna 30 Haziran 2022 | 254 Okunma Ülkeyi nasıl ‘endüstrisi zayıf ülkeler grubu’na soktunuz?-3 28 Haziran 2022 | 162 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar