Putin, yeni operasyonlarla Erdoğan’ı İdlib sorununu çözmeye zorluyor

Başka yol yok!

İdlib, Suriye, Rusya ve ABD ile ilişkiler konuları, önümüzdeki 20 aylık seçim sürecinden ayrı tutulamaz.

İdlib ve Suriye, Cumhurbaşkanı için en netameli konulardır. Bir yandan içerideki büyük mülteci göçünün esas iktidarın yarattığı bir sorun olması ve giderek artan büyük bir toplumsal (ve ekonomik tabii ki) soruna dönüşme eğilimi, iktidarı baskılıyor. Muhalefet buradan bindiriyor ve puan topluyor.

Evet, Suriye sınırlarında bir güvenlik koridoru oluşturuldu ama bu koridorun güvenliksizliğe dönüşme olasılığı yüksek. Özellikle İdlib’de durum bir güvenlik meselesinin ötesinde, Ankara’nın Suriye’deki rejimi değiştirme ve olasılıkla bölme ve himayesinde en azından bir özerk yapı oluşturma aracına dönüştü.

Ankara’nın komik bir şekilde kontrolündeki Suriye muhalif güçlerine “Suriye Milli Ordusu” adını takması ve üstelik “Suriye Milli Hükümeti” gibi bir isimle hükümet kurdurması, yaptığım bu saptamanın somut ifadesi, kanıtı.

....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Putin, yeni operasyonlarla Erdoğan’ı İdlib sorununu çözmeye zorluyor 04 Ekim 2021 | 201 Okunma Erdoğan, Rusya’nın İdlib operasyonunu durdurdu, nereye kadar? 03 Ekim 2021 | 283 Okunma Anadolu’ya dönme zamanı geldi (*) 30 Eylül 2021 | 205 Okunma Okumak ve düşünmek (*) 28 Eylül 2021 | 193 Okunma Mustafa Itri Efendi ve Çağdaş Uygarlık (*) 27 Eylül 2021 | 148 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar