Politikacının mafya ve uyuşturucu ile bitmeyen dansı

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Orhan Bursalı'nınbugünkü (09.05.2022)''Politikacının mafya ve uyuşturucu ile bitmeyen dansı'' başlıklı yazısı.

Sevgili Tufan Türenç’in anısına...

Milliyetçi Hareket Partisi Niğde Senatörü kırmızı pasaportlu Kudret Bayhan, Fransa-İtalya sınırındaki Menton Kapısı’nda 6 Mart 1972’de 146 kilo baz morfinle yakalanmıştı. Fransız gümrük görevlileri 34 PK 936 plakalı Anadol marka otomobili durdurdu, koltukların altında 146 kilo baz morfin ele geçirdi. İkinci kişi yardımcı İbrahim İkier’di. Bayhan, morfinden haberi olmadığını, kızına gelinlik almak için Paris’e gittiğini söyledi. Tutuklandılar.

İstanbul’daki soruşturma sonucunda başka bir parlamenterin ismi çıktı: Millet Partisi’nden (1965 dönemi milletvekili) Sami Binicioğlu. Her iki parlamenterin de Nuri Bostan adlı bir gazino patronuna bağlı olarak baz morfin kuryeliği yaptığı ortaya çıkarıldı. Binicioğlu, baz morfin kuryeliği yaptığını ve Kudret Bayhan’ı da bu işe kendisinin soktuğunu itiraf etti.

MAFYA POLİTİKACILARI KULLANIYOR
Kudret Bayhan Avrupa’da yakalanan ilk kırmızı pasaportlu kurye değildi. 1970 Eylülü’nde İsviçre gümrüğünde içinde 4.5 kilo uyuşturucu ile ele geçirilen otomobille yakalanan Zekeriya Kürşat da Adalet Partisi milletvekiliydi. Kürşat, arama sırasındaki kargaşada yanındaki Sedat Doğan Timur ile kaçmayı başarmıştı.

İsviçre polisi, uyuşturucu kaçakçılığının içinde çoğunluğu Türklerden oluşan 13 kişilik bir çetenin varlığını ortaya çıkardı. Avrupa gümrük kapılarını uyardı. Nitekim 1978’de bu kez de Milli Selamet Partisi eski milletvekili Halit Kahraman, Duisburg’da eroin kaçakçılığından yakalandı, yedi yıl hapse mahkûm edildi… Türk mafyasının kırmızı pasaportlu milletvekillerini kurye olarak kullandığı ortaya çıktı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu: SADAT iç siyasete müdahale için kullanılabilir… 16 Mayıs 2022 | 373 Okunma İktidar niye ülkeyi daha büyük krizlere sürüklüyor, çıkarı ne? 15 Mayıs 2022 | 432 Okunma Ya cesur olacaksın ya da... 12 Mayıs 2022 | 261 Okunma Kürtajı yasaklama olasılığı sarsıyor... 10 Mayıs 2022 | 123 Okunma Politikacının mafya ve uyuşturucu ile bitmeyen dansı 09 Mayıs 2022 | 268 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar