Otoriter ve totaliterlerin ana meselesi, hukuka boyun eğdirmek

Şu sıralarda Amerikan demokrat çevrelerin başlıca sorunlarından biri, Trump’ın boşalan Yüksek Mahkeme üyeliğine yapacağı bir atama...

Şu sıralarda Amerikan demokrat çevrelerin başlıca sorunlarından biri, Trump’ın boşalan Yüksek Mahkeme üyeliğine yapacağı bir atama.. Amerikalıların hiç bu kadar “anayasal demokratik düzen” derdine düştüğünü görmüş müydük bilmiyorum.

Trump, her şeyi iğdiş eden bir adam. Toplumu bölen, silahlı-silahsız olarak karşı karşıya getiren, iç savaş körükleyen bir otokrat. Diyeceksiniz ki Türkiye de oranın küçük ölçekli modeli değil mi... Bilemem, ben derdimi anlatayım önce.

ABD’de şu sırada yaşananlara bakınca, Türkiye’de yaptığımız yargı ve hukuk (ve sosyal çatışma) tartışmalarının şimdi de oraya sıçradığı görülüyor. Hem de en ağır biçimde..

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İktidar odağı olamazsan, kazanamazsın; belediyeler öz güçler 19 Ekim 2020 | 706 Okunma İktidar kendi kendine yıkılıp çöker mi? 18 Ekim 2020 | 1.437 Okunma Yanlış bir tweet ile yön değiştiren siyaset ve hukuk 15 Ekim 2020 | 907 Okunma Şimşekleri üzerine çeken adam neler söyledi? 13 Ekim 2020 | 1.742 Okunma ‘Millet İttifakı’ iyi de daha önemlisi var: Önce CHP’nin gücü! 12 Ekim 2020 | 332 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar