MHP oydu, AKP yüzde 36 mı?

Seçimin iktidar açısından en ilginç yönü, Cumhur İttifakı’ndaki oy devşirmesiydi. MHP adeta AKP seçmenini çok önemli ölçüde kendine çekti. Hem ittifak bölgelerinde oylarını...

Seçimin iktidar açısından en ilginç yönü, Cumhur İttifakı’ndaki oy devşirmesiydi. MHP adeta AKP seçmenini çok önemli ölçüde kendine çekti. Hem ittifak bölgelerinde oylarını kemirdi hem de belediyelerini kaptı. Her ne kadar iki partinin oyları toplamda yüzde 51’i buluyorsa da, bu toplamın, iki partinin ayrı girdikleri ve ittifak yaptıkları seçimlerdeki oy oranlarının toplamından aşağı doğru yöneldiği de bir gerçek.
Biliyorsunuz, Bahçeli, Af ve Öğrenci Andı meselesinde AKP ile kapışmış ve birbirine rest çekmişlerdi: RTE Uzatmanın âlemi yok” derken, Bahçeli de “Herkes kendi yoluna!” demişti. AKP’de ciddi bir grup MHP’ye oy kaptıracaklarını da belirtmişti. Sonuçta, iki parti de destek olmadan seçimlerde başarılı olamayacakları kanaatine varmış, Bahçeli dayatmalardan vazgeçmiş ve nerelerde kimin kimi destekleyeceği konusunda bir anlaşmaya varmışlardı. MHP başarıyla çıktı, AKP çok geriledi, şimdi buna bakacağız.
Dün Deniz Yıldırım, Cumhur partilerinin ittifak yaptıkları kentlerde oy oranlarının toplamda yüzde 50’nin altına indiğini ve AKP’nin oyunun düştüğünü yazdı. Ben bir okurumun hesap katkısıyla, bu konuyu biraz daha netleştireceğim. İl genel meclisi seçimlerinde kimin kime oy verdiği belli değil, bu nedenle de kıyaslama yöntemiyle bir tablo çıkartılmaya çalışılıyor.
Konu, belediye seçimlerinde ittifak yapılan 51 il. Serdar Karsu okurumun hesapları. 2014 yerel seçimleri: Yüzde 65
Bugün de aynı şekilde ‘il’ statüsünde olan 51 ildeki İl Genel Meclisi seçimlerinde AKP ve MHP’nin oy oranları:
AKP: % 44.86; MHP: % 20.77; AKP+MHP: % 65.63.
AKP+MHP toplamı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sustur, korkut, içeri at, ama faydası yok 22 Nisan 2019 | 384 Okunma Bahçeli’nin 18.81 hesabı doğru mu? AKP’nin kaybı büyük 21 Nisan 2019 | 1.328 Okunma Domates fidesi mi diktik, demokrasi fidesi mi... 18 Nisan 2019 | 112 Okunma Sermayenin birleşme düğünleri neye ve kime karşı 16 Nisan 2019 | 340 Okunma Seçimi kaybeden RTE.. Binali Bey yeniden seçime girmez... 15 Nisan 2019 | 3.137 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar