Meral Akşener'in kumarı 2

Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı bu hafta 'Meral Akşener'in kumarı 2' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Dünkü yazımda bugünkü koşullar sürer ve Meral Akşener’in tüm illerde tek başına yerel seçimlere kendi adaylarıyla girme “sabitesi” sürerse, Akşener partisinin başından ayrılma gibi 1 Nisan ciddi şakası ile karşılaşabilir, iddialı olmak iyidir, ama siyaset mucize beklentisiyle yapılmaz demiştim.

Aylardır bu politikayı ısrarla ve şiddetle sürdürüyor, öyle ki partisinden bu nedenle ayrılan milletvekilleri oldu. Ayrılmayıp doğru olanı sonuna kadar savunmalarını isterdim. Fakat ayrılarak büyük bir uyarıcı görev yaptıkları da söylenebilir. Seçimler yaklaştıkça İYİ Parti’den yeni kopmalar olabileceği konusunda da yorumlar, görüşler var.

Salt yerel seçimlere yönelik politika nedeniyle milletvekilleri ayrılıyorsa, toplam 8 milletvekili partiden istifa ettiyse, bunun İYİ Parti’ye destek veren seçmenlerde de bir karşılığı olacağını varsaymak, politik analizlere uygundur. Çünkü partideki küçük-orta çaplı depremlerin seçmende bir karşılığı vardır. Böyle bir karışıklık seçmende de ayrışmaya neden olur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ayşe Zarakol ve ‘Doğunun Bilgisi Batının Bilimi’ 30 Kasım 2023 | 75 Okunma Dünyanın karanlık tarihini yaşıyoruz ve ponzici zenginler 28 Kasım 2023 | 328 Okunma Yok mudur bahtı kara milleti adaletsiz vergiden kurtaracak? 27 Kasım 2023 | 239 Okunma Kanserde devrimsel gelişmeler ama adaletsizlikler diz boyu 26 Kasım 2023 | 243 Okunma Yerlikaya’ya övgüler ve bazı gerçekler 23 Kasım 2023 | 744 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar