Kore: Halk borçluluktan ölüyor! Bir felaket filmi...

Kore: Halk borçluluktan ölüyor! Bir felaket filmi...

Şu sırada felaket bir Kore filmi izliyorum, içiniz kaldırmayabilir, çocukları uzak tutmalı. Karanlık bir gelecek (distopya) tablosu çiziyor 9 bölümlük Kalamar Oyunu. Bu filmler de gelir beni bulur! (Yoksa ben mi onları buluyorum?!) Ama dizi çarpıcı, şoke edici.

Daha önce de, hemen hemen eşzamanlı yine Oscar ödüllü bir Kore filmi izlemiştik: Parazit. Parazit, Kore’de yoksulluğu anlatırken zenginlerle olan büyük farklılığı vurguluyordu. Ama Kalamar Oyunu (Squig Game) tamamen distopik bir gelecek kurgusu içinde geçiyor.

BORÇ İÇİNDE YÜZEN HALK


Kalamar Oyunu, Kore’deki halkın büyük borçluluğu, bunun doğurduğu iş hayatı ahlaksızlıklarını ve korkunç yoksulluğun üzerine bina edilmiş bir dizi. Çıkmaz içinde bir ülkedeki yüz milyonlarca borca batmış insanlara çıkış veya kurtuluş yolu olarak yüzde 99 ölüm ve yüzde 1 milyarderlik vaat eden bir oyunun içine girmek sunuluyor. Daha iki bölüm izledim, şimdilik yeter..

Dizide borç krizinin girdabı içinde her kesimden insan var. Borçlarını ödeyebilmek veya hayatını da sürdürebilmek için uyuşturucu, kumar, hırsızlık....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kore: Halk borçluluktan ölüyor! Bir felaket filmi... 11 Ekim 2021 | 588 Okunma Tıp Nobeli niye aşıya, Türeci ve Şahin’e verilmedi? 10 Ekim 2021 | 444 Okunma İktidara gelince ilk el atılacak sorun ne olmalı? 07 Ekim 2021 | 362 Okunma Kılıçdaroğlu - Akşener iktidarı ve milletvekili çoğunluğu sorunu 05 Ekim 2021 | 1.379 Okunma Putin, yeni operasyonlarla Erdoğan’ı İdlib sorununu çözmeye zorluyor 04 Ekim 2021 | 368 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar