İran olağanüstü bir kadın direnişi

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Orhan Bursalı'nın bugünkü (08.11.2022)''İran olağanüstü bir kadın direnişi'' başlıklı yazısı.

Seyrettiğim son video şöyleydi: İnsanlar arkadan yaklaştıkları sarıklıların sarıklarını bir parmakla öne iteliyor yere düşürüyorlar... Her sokakta ne olduğunu anlamadan hemen sarığını yerden almaya çalışan birlerce kişi. Çok iyi planlanmış bir direniş biçimi...

Kaçıncı ayında direniş? Önemli değil. Saman alevi gibi yanıp sönmeyen bir eylem. Molla cenderesine diktasına cinayetlerine karşı süreklilik kazanan bir sekülerleşme devrimi. Din devletinin ve korkunç kıskacına karşı yaygınlaşan ve sönmeyen bir özgürlük isyanı..

Mahsa Amini’nin ahlak polisi denen toplum düşmanlarınca büyük olasılıkla dövülerek öldürülmesi, toplum vicdanını ayaklandırdı. Toplumda oluşan büyük basıncı patlatan bir rol oynadı Amini. Bu devrimci mücadelenin bayrağına adını yazdırdı.

KADIN MÜCADELESİ
 Bu bir kadın mücadelesidir, kadınların özgürlük mücadelesinin ateşlediği bir büyük heyecan her şeyden önce.

Mollaların zorba iktidarı İranlı kadınların baskılanması üzerine inşa edildi.

Neyin olacağı neyin olmayacağı konusunda karar verici Ayetullahlar... Nasıl yaşanacağı, nasıl yaşanmayacağı...

İslam dini tamamen erkek yobazların egemenliği altında.

Ayetullahların rejimi kadınları ikinci sınıf vatandaş derekesine düşürdü.. Türban-başörtüsü zorunluğuna uymayanları ya hapis ya kamçı cezası bekliyordu.

KAYNAYAN KAZAN
Şimdi ise İran kaynayan kazan. Ayetullahlar kurdukları rejimin sonsuza kadar böyle süreceğini sanıyorlar.

Kendi halkının yarısını, yarısından fazlasını, çoğunluğunu düşman, boyun eğdirilmesi gereken aşağılık sınıf olarak gören bir rejimin, ülkesiyle ne gibi bağlantısı olabilir. Bu ancak bir yabancı gücün ülkeyi işgal etmesine ve zorla halka boyun eğdirmesine denk gelir.

Rejimin dayandığı kadın düşmanlığı çatırdıyor. Kadınlarını karşısına alan bir rejim ayakta durabilir mi? İşte öncü İranlı kadınları yıllardır hapise tıktılar, ama bu tüm kadınların isyanına yol açtı.

Ahlak polisi bugüne kadar 3.6 milyon kadar kadını “uygunsuz kıyafet” giydikleri gerekçesiyle suçladı, uyardı, içeri attı.

BEYAZ ÇARŞAMBALAR
İran üzerine yazılara bakıyorum. Yıllardır “peçesiz yürüyüş”, “gizli özgürlüğüm”, “Beyaz Çarşambalar”, “tesettürlü erkekler”, “kameram silahım” biçiminde onlarca gizli açık protesto ve kampanyalar şeklinde sürüyordu. İran interneti telefonu sosyal medyayı kamerayı özgürlük için en çok kullanan toplumlardan biri oldu. Sansürden kaçmak için anti filtre ve vpn kullanıyor nüfusun büyük çoğunluğu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bina değil çöp yığını, 24 yıldır konuşuyoruz, neredeyiz? 07 Şubat 2023 | 110 Okunma İktidarın yüzde 35 oyu ve gri alanlara hapsolan seçmen 06 Şubat 2023 | 390 Okunma Az bulunur bir bilimciye veda.. Yusuf Yağcı’nın ardından 05 Şubat 2023 | 96 Okunma Altılı masada post hesapları... nereye kadar 02 Şubat 2023 | 940 Okunma Yeni bir Türkiye’ye giriş, derin nefes alın 31 Ocak 2023 | 353 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar