Hangi birey, hangi eğitim, hangi bilim ile uygarlığı aşacaksınız?

Evet, temel sorun bu. Cumhurbaşkanı, “banisi” oğlunun TÜRGEV Vakfı olduğu İbn Haldun Üniversitesi’ndeki konuşmasında, Batı uygarlığını izlemek ve taklit etmek için değil, aşmak için...

Evet, temel sorun bu. Cumhurbaşkanı, “banisi” oğlunun TÜRGEV Vakfı olduğu İbn Haldun Üniversitesi’ndeki konuşmasında, Batı uygarlığını izlemek ve taklit etmek için değil, aşmak için düşüncelerini açıklarken, yine en büyük saldırıyı Atatürk’ün ana programına yapıyor:

“Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek” için çıkılan yolun, en sığından, en bayağısından, en çarpığından bir Batı taklitçiliğine dönüşmüş olması, Cumhuriyetimizin en büyük kaybıdır.”

Tutulacak tarafı yok, Cumhuriyetin toplumsal çağdaşlık projesinin özüne - belkemiğine yönelik büyük kazanımları görmezlik gelen, tamamen yanlış çıkarımlarda bulunan tamamen inkârcılığın yazdırdığı bir cümle bu.

Aslında bu görüş, iktidarın Atatürk Cumhuriyeti’ni iki konu arasındaki reklam kuşağı olarak gören, Cumhuriyeti kesip atarak kendisini Osmanlı’ya yamayan anlayışının yansımasıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Demirtaş ve Kavala serbest kalır: ‘Yargıya talimat verilemez’ 26 Kasım 2020 | 424 Okunma 150 aşı gündemde: Bilim 2 yıl içinde korona belasından insanlığı kurtarır 24 Kasım 2020 | 790 Okunma RTE Bahçeli’yi harcar, Bahçeli de RTE’yi; zamanı var... 23 Kasım 2020 | 2.682 Okunma Saray, MHP ile yol ayrımında (mı?) 22 Kasım 2020 | 2.044 Okunma ‘Devlet benim’, ‘belediyeler de benim, başka yönetim olamaz...’ 19 Kasım 2020 | 871 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar