Halk ilk kez kendi varlığı ve geleceği için savaştı

Halk ilk kez kendi varlığı ve geleceği için savaştı

Büyük Zafer’in ve Kurtuluş’un ilan edildiği gündeyiz; bu Kurtuluş Savaşı’nda halk hem işgal kuvvetlerine hem de aslında padişahlığa karşı savaştı. Şunu söylüyorum: Anadolu halkı son güçlerini ve son varlığını 650 yıllık Osmanlı İmparatorluğu boyunca ilk kez kendisi için, varlığı ve geleceği için ortaya koyuyor ve savaşıyordu... Tarihin ve Zafer’in pek tartışılmayan yönüdür.

Ve kendisi için yürüttüğü, öldüğü ve yaralandığı savaşın milletin egemenliği ile Cumhuriyet yönetimi ile sonuçlanması, tarihsel koşulların kendine özgü bir sonucudur. Artık “efendi” kendisidir (ideal cumhuriyet rejiminden bahsediyorum!), kendisi bu ülkede her şey olabilirdi, her kademede yöneticilik yapabilirdi.

Kurtuluş Savaşı bunu doğurdu.

KURTULUŞ, MİLLETİ YARATTI
O güne kadar Anadolu padişahın tebaasıydı, kuluydu, padişahın savaş için ihtiyaç duyduğu can deposuydu. Taa Viyana kapılarında, Arabistan çöllerinde, Afrika kentlerinde ölecek, fetihler için durmadan tükenip duracaktı.

Ama hep padişah için... kurduğu sistemin ayakta kalması için... Kendisi hep kaybeden olacaktı, hem canını verecek hem ürettiği malını..

Kurtuluş Savaşı’nın...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aziz Sancar: Nasıl vejetaryen oldum? 24 Ekim 2021 | 9 Okunma İktidarın inandırıcılığı sıfır: Mısır, 30 Kasım ve Kavala 21 Ekim 2021 | 293 Okunma Anayasa ve yasalar vesayet odakları, hepsi kaldırılmalı! 19 Ekim 2021 | 123 Okunma Erdoğan’ın sözleri, siyasi saldırılar ve cinayet işlenebilir iddiasıyla ilişkisi... 18 Ekim 2021 | 129 Okunma Siyasi cinayetler iddiası üzerine 17 Ekim 2021 | 194 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar