En tehlikelisi meteorolojik kuraklık değil, zihinsel kuraklık!

Özetle susuzluk ve yağmursuzluk bugün dahil orta ve uzun vadeli temel sorundur. Bir afet yönetimi gerektirir. Türkiye kuraklığa koşuyor, gölleri nehirleri kurutuyor, kimsenin umurunda değil.

SUSUZLUK OLAĞANÜSTÜ BİR AFET KONUSU OLARAK YÖNETİLMELİ

Türkiye su zengini değil, su fakiri bir ülke. İklimsel değişiklik, bu fakirliği artırıyor. Geçmişte Anadolu, Osmanlı ve dahası Türkiye susuzluktan çok çekti.

Bunları Mikdat Kadıoğlu Hoca söylüyor ve belge paylaşıyor.

Buna rağmen Türkiye su zengini gibi davranıyor.

Gölleri kurutuyoruz, Anadolu’da böyle giderse 2050’de göl kalmayacak. Göller bölgesi tarihe karışacak. Susuzluk tarihte hep göç konusu oldu. Kentler terk edildi. Suriye ve Irak’tan göçlerin bir başka nedeni de kuraklık-susuzluk.

Evet, ocak ayında son 95 yılın ortalamasının iki katı sıcaklık yaşadığımız doğru.

Fakat bu şu demek değil, bu yıl böyle, önümüzdeki yıllarda yine yağar ve barajlar dolar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şahin ve Türeci’nin aşı devrimi sürüyor: Sırada MS tedavisi var 10 Ocak 2021 | 1.016 Okunma Üç olay ve AKP’nin demokrasi ile ilişkisi var mı sorusu 07 Ocak 2021 | 831 Okunma En tehlikelisi meteorolojik kuraklık değil, zihinsel kuraklık! 05 Ocak 2021 | 443 Okunma Atanan AKP rektörü üniversiteyi kötülemekle işe başladı 04 Ocak 2021 | 1.545 Okunma Bu buluş çok konuşulur ve pandemiyi aşıyla birlikte vurur 03 Ocak 2021 | 4.811 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar