Dünya yeni bir savaş döngüsüne girdi, Türkiye de! - 2

20 yıl içinde bunların gerçekleşmesini kimse hayal edemezdi

20 YILDA ABD’NİN ÇÖKÜŞÜ, ÇİN NASIL YÜKSELDİ? 


ABD’nin NATO’ya geri dönüşü ve NATO’ya son toplantıda daha büyük küresel görevler yüklenmesi, Biden’ın Rusya ve Çin’i baş düşman ilan etmesi ve savaş mekanizmasını buna göre yeniden şekillendirmeye girişmesinin temelinde, aslında ABD’nin askeri ve ekonomik (ve bunlara bağlı olarak siyasi) önemli güç kaybı ve hegemonyasının iyice tehlikeye girmesi var. Bunu sayısal olarak da görüyoruz. Bu açıdan konuya sonra döneceğim.

Üçüncü bin yıla girerken, yani 2000’lerin başında ABD adeta dünyada rakibi olmayan, ekonomik askeri ve siyasi tek süper güçtü. Roma İmparatorluğu gibi bin yıllık dünya egemenliği hayalleri kuruyordu.

- Şirketleriyle, büyük mali zenginliği-sermayesiyle ve alabildiğine sömürüsüyle dünyayı sarmıştı,

- küreselleşmenin en büyük destekçisiydi,

- uzaya egemendi,

- askeri ve ekonomik teknolojik yeniliklerin lideriydi,

- hayatın tüm alanlarını saran ve her şeyi yeniden biçimlendiren /tanımlayan dijital...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Suriyeliler giderse ekonomi çöker’: Köle emeği sömürüsü 29 Temmuz 2021 | 105 Okunma Ponzi hareketi ve tüketim toplumu iflası: AKP 27 Temmuz 2021 | 308 Okunma Seçmen kararsızlıkta kalmasın, muhalefetin her soruna çözümünü bilmeli 26 Temmuz 2021 | 49 Okunma Bütün yük başkanlarda, örgütte metal yorgunluğu 25 Temmuz 2021 | 133 Okunma Muhalefet, CHP süreci yönetebiliyor mu? AKP neden yüzde 30’larda? 22 Temmuz 2021 | 232 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar