‘Devlet benim’, ‘belediyeler de benim, başka yönetim olamaz...’

İktidar, tüm belediyeleri, yasaların onlara verdiği hakları, yetkileri gasp ederek, yok sayarak, kendi siyasal iktidarının bir uzantısı olarak görme eğilimindedir. Belediyeler üzerinde tam bir merkezi vesayet politikası uygulama eğilimindedir..

İçişleri Bakanı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı hakkında Kanal İstanbul’u kastederek “devlet projesine karşı çıkmak”tan soruşturma açması akla “devlet benim” ünlü tarihsel kavramını getirdi.

15 yaşındaki Fransa Kralı 14. Louis’nin, Fransa Meclisi’nin Kral’ın öngördüğü vergilerden bir kısmını reddetmesi üzerine, “Ne demek bu, kral benim, devlet de benim” benzeri sözler dediği söylenir; kamçısını çizmelerine vurarak! Böylece bu kavram siyasal yönetim terminolojisine girmiştir ve yeri geldiğinde benzerlikler ortaya çıkınca sık sık anımsatılır.


Mutlak monarşilerde (sultanlık, padişahlık, emirlik..) sultan, kral aynı zamanda devletin de mutlak yöneticisidir, başkanıdır. Aslında askeri diktatörlüklerde de darbeciler geçici veya kalabildiği sürece devletin mutlak hâkimidir, başkanıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Temel soru: Yüzde 30-35’i AKP çevresinde tutan nedir? 20 Temmuz 2021 | 801 Okunma Bu kadar büyük maaşlar ve harcamalar gidicilikleriyle ilişkili mi? 19 Temmuz 2021 | 233 Okunma Neleri yıkmalı ki, Türkiye’nin önü açılsın? 18 Temmuz 2021 | 125 Okunma 15 Temmuz, AKP, büyük tasfiye ve... 15 Temmuz 2021 | 361 Okunma Servet aktarımı, seçmenin yüzde kaçına? 70 milyarın izinde.. 13 Temmuz 2021 | 157 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar