Damat Bey’in pembe söylemlerine neden inanayım?

Bugün biraz basit ekonomi yazacağım, zaten anladığım da bu kadar! “Buradan çok net söylüyorum, 3 ay sonra eylül ve ekim ayları gibi büyük bir ihtimalle biz tekrardan tek haneli enflasyonları görmeye...

Bugün biraz basit ekonomi yazacağım, zaten anladığım da bu kadar!
“Buradan çok net söylüyorum, 3 ay sonra eylül ve ekim ayları gibi büyük bir ihtimalle biz tekrardan tek haneli enflasyonları görmeye başlayacağız.”
Ekonominin teslim edildiği (Hazine ve Maliye Bakanı) Berat Albayrak Bey, Trabzon Yomra’da halka konuşurken bunları söylüyordu.
Ekonomik krizi sürekli ve düzenli olarak “dış düşman”ın çökertme harekâtı olarak anlatır. İktidarlarının ülke ekonomisini batırıcı ekonomik politikalarından, ülkeyi sanayisizleştirme politikalarından, tüketim ekonomisi ve dışarıdan transfer edilen milyarlarca doları bol kepçe harcamaktan bahsetmez.
Pirüpak bir iktidar!
Çok net söylüyormuş, şunun şurasında 3 ay var, büyük bir ihtimalle dediğine göre, yüzde 95-99, enflasyon tek haneye düşecek!
Anladığım kadar, enflasyonun üzerine gökten yıldırım düşecek.
Diyelim ki enflasyon zaten tavan yaptı, seçim sonrası harcamaları son derece kıstınız... yüzde 9.9’a çektiniz.
Bunun bir başka anlamı şu olacak: Milletin alım gücü son derece zayıflayacak, zaten ücretlerde artış yok, tüketim son derece kısılacak ve fiyatlara artış nefesi kalmayacak.
Bunun ayrıntısını ekonomistler tartışsın. Neden ihracat rekor kırdı?
Mayıs ayında aylık ihracat tarihi rekor kırdı ve yüzde 11 gibi artarak 16.8 milyar oldu.
Damat Bey’de tarihi sevinç! Ama ihracatın neden rekor kırdığını açıklamıyor: TL dünyanın değeri en düşük paraları arasına girince, tüm mallarımız ucuzladı, rekabet gücü arttı ve dış dünyanın kalite-fiyat karşılaştırmasına göre ucuzlayan mallarımıza teveccühü arttı.
Bakana tavsiye: Tüm zamanların rekorunu kırabilirsiniz. TL’yi sırasıyla 7 TL, öbür ay 8 TL sonra da 9 TL’ye düşürün, her ay tüm dünya tarihinde hiçbi...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cumhuriyet ve Amiral Battı Gemisi... ‘Cumhuriyet’iniz var, size bir şey olmaz’ 21 Temmuz 2019 | 71 Okunma ‘FETÖ ve siyasi ayak’ örtülemez, çünkü ortada 251 şehit var! 18 Temmuz 2019 | 297 Okunma Geliyorum diyen darbenin karanlık sayfaları: Sırlar orada 16 Temmuz 2019 | 1.017 Okunma MİT ve iktidar için darbe sürpriz miydi? 15 Temmuz 2019 | 1.735 Okunma Muhalefet iktidarı devralmaya hazır olmalı... 14 Temmuz 2019 | 369 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar