Damat Bey’in pembe söylemlerine neden inanayım?

Bugün biraz basit ekonomi yazacağım, zaten anladığım da bu kadar! “Buradan çok net söylüyorum, 3 ay sonra eylül ve ekim ayları gibi büyük bir ihtimalle biz tekrardan tek haneli enflasyonları görmeye...

Bugün biraz basit ekonomi yazacağım, zaten anladığım da bu kadar!
“Buradan çok net söylüyorum, 3 ay sonra eylül ve ekim ayları gibi büyük bir ihtimalle biz tekrardan tek haneli enflasyonları görmeye başlayacağız.”
Ekonominin teslim edildiği (Hazine ve Maliye Bakanı) Berat Albayrak Bey, Trabzon Yomra’da halka konuşurken bunları söylüyordu.
Ekonomik krizi sürekli ve düzenli olarak “dış düşman”ın çökertme harekâtı olarak anlatır. İktidarlarının ülke ekonomisini batırıcı ekonomik politikalarından, ülkeyi sanayisizleştirme politikalarından, tüketim ekonomisi ve dışarıdan transfer edilen milyarlarca doları bol kepçe harcamaktan bahsetmez.
Pirüpak bir iktidar!
Çok net söylüyormuş, şunun şurasında 3 ay var, büyük bir ihtimalle dediğine göre, yüzde 95-99, enflasyon tek haneye düşecek!
Anladığım kadar, enflasyonun üzerine gökten yıldırım düşecek.
Diyelim ki enflasyon zaten tavan yaptı, seçim sonrası harcamaları son derece kıstınız... yüzde 9.9’a çektiniz.
Bunun bir başka anlamı şu olacak: Milletin alım gücü son derece zayıflayacak, zaten ücretlerde artış yok, tüketim son derece kısılacak ve fiyatlara artış nefesi kalmayacak.
Bunun ayrıntısını ekonomistler tartışsın. Neden ihracat rekor kırdı?
Mayıs ayında aylık ihracat tarihi rekor kırdı ve yüzde 11 gibi artarak 16.8 milyar oldu.
Damat Bey’de tarihi sevinç! Ama ihracatın neden rekor kırdığını açıklamıyor: TL dünyanın değeri en düşük paraları arasına girince, tüm mallarımız ucuzladı, rekabet gücü arttı ve dış dünyanın kalite-fiyat karşılaştırmasına göre ucuzlayan mallarımıza teveccühü arttı.
Bakana tavsiye: Tüm zamanların rekorunu kırabilirsiniz. TL’yi sırasıyla 7 TL, öbür ay 8 TL sonra da 9 TL’ye düşürün, her ay tüm dünya tarihinde hiçbi...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hükümet, ülkemizde aşı çalışmasını ciddiye alıyor mu? Niye DSÖ aşı listesinde yokuz? 07 Temmuz 2020 | 2.010 Okunma ‘Korkmama Özgürlüğü’: Ekmekten bile önce! 06 Temmuz 2020 | 2.228 Okunma Türkan Saylan ve Celal Şengör 05 Temmuz 2020 | 218 Okunma Politika kendini yok etmenin değil, var etmenin aracıdır 02 Temmuz 2020 | 2.917 Okunma Barolar ‘muhalefet odağı’ değil, adaleti, anayasayı savunma odağı 30 Haziran 2020 | 2.400 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar