Cumhurbaşkanı ne demek istedi? Bilim, eğitim ve kültür üzerine...

Cumhurbaşkanı’nın İbn Haldun Üniversitesi’nde yaptığı konuşmayı anlamaya çalışıyorum, anlayamıyorum. Müthiş bir kafa karışıklığı var. Bazı sözlerini paylaşacak ve yorumlayacağım.

Cumhurbaşkanı’nın İbn Haldun Üniversitesi’nde yaptığı konuşmayı anlamaya çalışıyorum, anlayamıyorum. Müthiş bir kafa karışıklığı var.

Bazı sözlerini paylaşacak ve yorumlayacağım.

“Eğitim ve kültürde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadık..”: 18 yıllık iktidarlarındaki durumu eleştiriyor. Ama kavramlarımız sanki farklı: Erdoğan, “eğitim”in ve “kültür”ün içeriğinden ne anlıyor, neyi kastediyor, bilmiyoruz. Eğitim de kültür de evrensel bir içeriğe sahip. Farklı bir şey söylemek istiyorsa yeni kavram ortaya atmalı, ama o da yok.

Eğer eğitimde döküldüğümüzü, öğrencilerimizin mesela uluslararası PISA araştırmalarında başarısız olduklarını, bunun sonucu olarak üniversitelerimizde yaygın bir başarıdan söz edilemeyeceğini, evrensel değerli araştırmalara imza atamadığımızı söylemek istiyor, yani laik eğitimden bahsediyorsa çok haklıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
150 aşı gündemde: Bilim 2 yıl içinde korona belasından insanlığı kurtarır 24 Kasım 2020 | 0 Okunma RTE Bahçeli’yi harcar, Bahçeli de RTE’yi; zamanı var... 23 Kasım 2020 | 0 Okunma Saray, MHP ile yol ayrımında (mı?) 22 Kasım 2020 | 0 Okunma ‘Devlet benim’, ‘belediyeler de benim, başka yönetim olamaz...’ 19 Kasım 2020 | 0 Okunma Dakika bir gol bir-iki 17 Kasım 2020 | 0 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar