‘Bir şey mi yapacaksın Kemal?’ ‘Evet Paşam bir şey yapacağım’

Doğum günümüzün 100. yıldönümü kutlu olsun...

O her yönüyle büyük adamın Samsun’a çıkış tarihi olan 19 Mayıs 1919, Kurtuluş Savaşı’mızın başlangıcı kabul edilse de, “Bir şey yapmak..” kararlığı ve inancının, Atatürk’ün aklında en ölümcül bir şekilde yer etmesi ile başlıyor Kurtuluş.
Memleketi, vatanı kurtarmak, Atatürk’ün hayatına bütünüyle yön veren temel düşüncedir. Parça parça İmparatorluğun neredeyse tüm cephelerinde çarpışmış, ama hep kendi düşüncesini ve kişiliğini heykel gibi inşa etmiş bütünüyle lider bir insandan söz ediyoruz.
Zamanın hep doğru anını bekledi Atatürk.
Hayır bu tam doğru değil, doğru zamanı, anı, bizzat yaratmaya her zaman çaba gösterdi, buna cesaret etti.. Gerektiğinde İstanbul’a meydan okudu, isyan etti..

***

Yıldırım Orduları Başkomutanlığı lağvedildiğinde döndüğü İstanbul’daki 6 ay boyunca, Samsun’a yola çıkışın kozasını, ağlarını ördü. Çıkacağı yer Samsun olmayabilirdi, ama mutlaka Anadolu olacaktı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yalnızlık batağında, tecritte bir ülke yarattılar! 17 Haziran 2019 | 274 Okunma Yarısı blöf-yarısı ciddi: ABD tehdidi 16 Haziran 2019 | 230 Okunma ‘Türkiye-erkensanayisizleşiyor’, Damat Bey ve boşa geçen zamanlar 13 Haziran 2019 | 171 Okunma Damat Bey’in pembe söylemlerine neden inanayım? 11 Haziran 2019 | 220 Okunma Derin paniğin dışavurumu, tablo kötü 10 Haziran 2019 | 466 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar