Bilim insanından iyi siyasetçi-başkan olur mu?

Bilim insanından iyi siyasetçi-başkan olur mu?

Herhalde maçoluğun zirve ülkelerinden biri olan Meksika’yı fizikçi ve çevre mühendisi olan ve ardındaki iyi bir bilimsel başarımı olan bir kadın bilim insanı yönetecek: Claudia Sheinbaum Pardo. Meksika tarihinde bir ilk. Sol kanattan. Ve başkentin belediye başkanlığından ülke liderliğine sıçradı. Kentte karbon emisyonunu azaltmak için bir kentte dünyanın en büyük fotovoltaik tesisini kurdu. Ayrıca şehirde ve Latin Amerika’da elektrikle çalışan ilk hızlı otobüs ağını da kurdu.

Tarihin cilvesine bakın ki karşısındaki rakibi de bir kadındı. Meksika, mafyaların cirit attığı bir ülke. Seçim kampanyasında kendi destekledikleri milletvekili adaylarının seçilmesini kolaylaştırmak için rakip adaylardan 10’dan fazlasını öldürdükleri basına yansıdı.

Yeni başkan, seçim kampanyasında Meksika’daki yaklaşık 200 bilim insanıyla yaptığı toplantıda “her zaman eğitimin, bilimin, yenilikçiliğin ve beşeri bilimlerin geliştirilmesine ve adil ve müreffeh bir Meksika” yaratılmasına hizmet edeceğini söylemişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ne üretelim? 18 Haziran 2024 | 80 Okunma Beyin göçünü geri çevirmek, bir öneri 17 Haziran 2024 | 107 Okunma Erdoğan-Bahçeli: Üç bulanık su 16 Haziran 2024 | 255 Okunma Zirve: Gerçekçi ol imkânsızı iste 13 Haziran 2024 | 1.581 Okunma Zengin ülkeler sağa, yoksullar sola mı? 11 Haziran 2024 | 1.450 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar