Beyin savaşında yoksanız hiçbir yerde olamazsınız...

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Orhan Bursalı'nın bugünkü (18.01.2022) ''Beyin savaşında yoksanız hiçbir yerde olamazsınız...'' başlıklı yazısı.

Türkiye, en hızlı beyin göçü veren ülkeler arasında. İktidar dışında herkes dert yanıyor. CHP Bilim Platformu Başkanı Prof. Dr. Fethi Açıkel, son yıllarda giderek artan beyin göçüne işaret ederek 20 OECD ülkesine verdiğimiz yetenekli beyinlerin ülkeye maliyetinin 220 milyar dolar olarak hesap edildiğini söylüyor.

Çıkınız efendim çıkınız... Salt göç edenlerin bugüne kadarki ailelerine ve ülkeye maliyeti dikkate alınıyorsa, ülkede kalmaları koşulunda yapacakları katkıyı, katma değeri de ayrıca ikiyle, üçle, beşle çarpınız.

Ayrıca giderek artan göç ile birlikte artan bir maliyet var. 

İktidar mensupları neredeyse “Beyin göçü yok” diyecek.. Ivırıyorlar, kıvırıyorlar, mızrak çuvala sığmayınca yarım ağızla “Eğitimli gençler gidiyor” diyorlar.

Ya kim gidecekti? Artık 1960’ların niteliksiz sıradan işgücü, fiziki bedenlerin Almanya ve diğer ülkelere göç ettiği zamanların altından, 50 yılda yaşanan baş döndürücü devrimleri - gelişmeleri dikkate aldığımızda, ancak yüzyıllar geçti diyebilecek durumdayım.

BEYİN AVI
Zengin ülkeler adeta bir “beyin avı”ndalar.

Nedeni açık: 

a) Nüfus artışları sıfır noktasında, gençlerini yönlendirmekte zorlanıyorlar.

b) Büyük bir emeklilik dalgası ile karşı karşıyalar. Zamanı gelen hadi eyvallah diyor, özellikle pandemi döneminde bu çok arttı ve yerlerini dolduracak nitelikli eleman yok; İsrail - Yeni Zelanda - Avustralya dahil. Hemşireden tutun doktora, nitelikli elektrikçiden makine uzmanlarına kadar, yani hizmet alanlarında bile büyük açıklar oluştu. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Altılı Masa’da adaylığınız için tereddüt mü var? 19 Mayıs 2022 | 356 Okunma Kılıçdaroğlu: Devlet içinde SADAT’tan rahatsız birimler var 17 Mayıs 2022 | 262 Okunma Kılıçdaroğlu: SADAT iç siyasete müdahale için kullanılabilir… 16 Mayıs 2022 | 379 Okunma İktidar niye ülkeyi daha büyük krizlere sürüklüyor, çıkarı ne? 15 Mayıs 2022 | 435 Okunma Ya cesur olacaksın ya da... 12 Mayıs 2022 | 262 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar