60 bin TL’ye vakıf kur, milyarlara hükmet

Vakıf, dernek yoluyla Hazine yağması Vakıf, vakfedilen anlamında kurumsal yapılardır. Paranızı, malınızı mülkünüzü veya bunların bir kısmını belirli bir amaç uğruna elden, gözden...

Vakıf, dernek yoluyla Hazine yağması Vakıf, vakfedilen anlamında kurumsal yapılardır. Paranızı, malınızı mülkünüzü veya bunların bir kısmını belirli bir amaç uğruna elden, gözden çıkarırsınız, yani vakfedersiniz. Bu kadarla yetinmezsiniz, ayrıca vakfiyenizin yaşaması için de gelir getirici bir düzen kurarsınız.
En azından Osmanlılardan kalma vakıf geleneği böyleydi. O kadar çok vakıf kaldı ki Osmanlılardan, Vakıflar Genel Müdürlüğü var, Vakıflar Bankası var.
Fakat günümüzde kurulan sayısız vakıf böyle değil. 60 bin lira ile milyarlık mal varlığı
Vakıf kuruluşu için asgari bir para ortaya koyuyorsunuz. Vakıflar Genel Müdürlüğü bu yıl en az 60 bin TL ile vakıf kurulabileceğini açıkladı. Allah aşkına bu parayla hangi amacı gerçekleştirebilirsiniz?
Tamam vakıf kurarsınız, bu amaca hizmet için de sivil toplumdan destek istersiniz ve alırsınız.
Böyle yapan vakıflar çok sayıda var.
Fakat dinci veya iktidar ve adamları tarafından kurulan vakıfların büyük kısmı, derhal devlete, siyasi iktidara, Hazine’ye yamanıyor: Yâr bize destek.
Bir bakmışsınız vakfettiğiniz paranın 5 misli, 10 misli veya 100 veya 1000 misli bir kaynak size aktarılmış. Dünyanın zengin vakıfları arasına girmişsiniz.
Milletin ortak kaynakları, Hazine veya belediyelerden sizlere aktarılıp durmuş. Öğrenci yurdu kurmak devletin görevi
Tam bir milletin parasını hortumlama düzeni kurulmuş.
İlim Yayma Cemiyeti adındaki dinci kuruluşun 150 öğrenci yurdu var ve reklamını da “tüm yurtlarımız devlet

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bilimsel araştırmalarda fikir odağı biz miyiz, başkaları mı? 19 Eylül 2019 | 101 Okunma Liyakatsizliğin, para kazanmayı bilime tercih etmenin bedeli 17 Eylül 2019 | 2.292 Okunma Bilim: Bardağın dolu tarafı da boş! 16 Eylül 2019 | 2.023 Okunma Bilimde yerimiz epey perişan, nesnel bir tablo 15 Eylül 2019 | 147 Okunma Yeni partiler ve AKP iktidarının sonu 12 Eylül 2019 | 3.876 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar