ÇOK OKUNAN YAZARLAR

5 babayiğit, 5 babayitik mi?

Dünyada oto üretiminde yarış için 300 milyar dolarlık harcama Otomobil hâlâ büyük bir statü simgesi .

Orhan Bursalı
Orhan Bursalı Cumhuriyet Gazetesi
13 Ocak 2019 | 623

Dünyada oto üretiminde yarış için 300 milyar dolarlık harcama Otomobil hâlâ büyük bir statü simgesi. Geliriniz arttıkça bu simge, en pahalı arabalara doğru tırmanışa geçiyor. Geçenlerde TV’deki bir uzmanın bilgi aktarımında, “sedan” tipi arabaların satışı birinci sırada iken, şimdi kentlerde özellikle “SUV” (dört çeker) arabaların satışı neredeyse ilk sırada.
Araba bir bela olduğu gibi, ekonomiyi, devlet gelirlerini besleyen ana kaynaklardan biri.. Biz arabaları sattık, neredeyse 4 yıl oldu, alır mıyız yeniden bilmiyoruz, yaşam değişikliğine bağlı, ama tutumumuz negatif. İnsanlara da arabaları satın diyoruz hep.. İhtiyacınız, veya zorunlu olduğunda kiralarsınız. 5 babayiğide görev
Biliyorsunuz iktidar yerli araba diye tutturdu ve çağırdığı 5 şirketi adeta yerli araba üretimi için görevlendirdi.
Yüksek teknoloji olacak ve hepsi yerli olacak, böyle bir şey yok zaten yeryüzünde.. Hele dünyada şirketlerin, ülkelerin durmadan geliştirilmesi için yüz milyonlarca dolar harcadığı ve büyük bir bilgi birikimine sahip olduğu ülkeleri yakalamak, zaten çok çok zor.
Dünya elektrikli araba üretimine yöneldi, yeni teknoloji olarak. Elektrikli araba üretimi için ne kadar Ar-Ge ayrıldı biliyor musunuz? Önümdeki grafiklere bakıyorum, korkunç rakamlar. Mesela en büyük 29 oto üreticisi 300 milyar dolar harcama yapacak. (http://graphics.reuters.com/AUTOSINVESTMENT- ELECTRIC/010081ZB3HD/ index.html) Vurursanız şirket başına 10 milyar dolar düşüyor.
Almanya................ 140 milyar dolar
Çin......................... 57 milyar dolar
ABD....................... 39 milyar dolar
Japonya.................

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER