150 aşı gündemde: Bilim 2 yıl içinde korona belasından insanlığı kurtarır

Aşıların üretilmesinin geçmiş yıllarda onlarca yıl sürdüğü göz önüne alınırsa, bilimin günümüzde özellikle canlıların biyolojisi üzerinde ne kadar büyük bir bilgi birikimine sahip olduğu açıkça görülüyor. Üstelik yeni teknolojileri de devreye sokarak.

Bilim, insanlığı, ekonomisiyle tüm sosyal hayatıyla kurtarma yolunda dev adımlarla ilerliyor. Aralık ayında sınırlı olarak ABD’de halk üzerinde resmen uygulanmasına başlanacak ilk iki aşının. Yani, Türk bilimcilerin yönettiği Pfizer ile ortaklık yapan Alman şirketi BioNTech ve Amerikan Moderna aşıları. Bu iki aşı, birbirine benzer yeni aşı teknolojileriyle üretildi.. Sonuçları birbirine çok yakın, dolayısıyla yeni teknolojiyi de başarıyla test etmiş oldular.

Dün de üçüncü bir ciddi aşı daha gündeme girdi. Oxford Üniversitesi ile İngiliz - İsveç ilaç tekeli AstraZeneca işbirliği ile geliştirilen aşı üzerine ilk açıklanan rapora göre, ortalama yüzde 70 etkililik sağladı. Doza göre bu yüzde 90’a da çıktı. Bu aşının denemeleri 3. fazda 10 bin kişi üzerinde sürüyor ve açıklamalar ilk 131 kişi üzerindeki sonuçların değerlendirilmesini içeriyor. Ciddi hiçbir yan etkiye de rastlanmadığı belirtiliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aşı: Bilinç, bilgi ve aydınlanma düzeyi yerlerde 12 Ocak 2021 | 282 Okunma RTE, AKP ve MHP için iki ankette önemli farklılıklar üzerine 11 Ocak 2021 | 2.965 Okunma Şahin ve Türeci’nin aşı devrimi sürüyor: Sırada MS tedavisi var 10 Ocak 2021 | 1.380 Okunma Üç olay ve AKP’nin demokrasi ile ilişkisi var mı sorusu 07 Ocak 2021 | 834 Okunma En tehlikelisi meteorolojik kuraklık değil, zihinsel kuraklık! 05 Ocak 2021 | 444 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar