Yoksa Aysun Kayacı haklı mıydı

Lizbon'da yaptığı sunumda demokrasinin ölümünü ilan eden Shawn Rosenberg'in analizini okuduğumdan beri aklımda tek bir isim dolaşıyor: Aysun Kayacı.

2008 yılında "Dağdaki çobanla benim oyum eşit mi, diye sorguluyorum" demişti ve bu sözler hiç unutulmadı. Bu sözü söylediği TV programını dün yeniden izledim. Aslında ne demek istediğini tam anlatamıyor, programın diğer konukları da bu provokatif tespit karşısında ne diyeceklerini bilemiyor. Hatta Kayacı "Ayak takımının iktidara getirdiği bir partiden şikayet etmiyor musunuz­" diyerek daha da net vurguluyor ne demek istediğini. Bu sefer ortalık iyice karışır.

O gün de, o günden beri de bu sözler elitist bir hezeyan olarak yorumlandı, Kayacı'nın üzerine gidildi, kimileri içten içe söylediğine katılsa bile demokrat görünmek uğruna onu kınadı. Ama öyle ya da böyle bu tespit tarihe kaldı.

Tabii durup dururken aklıma gelmedi Kayacı. Rosenberg'in tespitine göre demokrasinin bitişinin sorumlusu sistemin nasıl işlediğini duygusal ve zihnen kavramakta yetersiz olan insanlar. Düşünmekle uğraşmayan, doğru bilgiye ulaşmak gibi bir beklentisi olmayan bu kitle özellikle sağcı politikacılar tarafından kullanılmaya müsait olduklarından yanlış, yani anti-demokratik kararlar veriyorlar. Demokrasiyi bu insanlardan nasıl koruyacağız?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargı nasıl ele geçirildi 24 Eylül 2020 | 443 Okunma Asıl hedef dindar yargı projesi 22 Eylül 2020 | 302 Okunma Amerika'daki krize dair merak ettiğiniz her şey 21 Eylül 2020 | 953 Okunma Sadece seçim sonucunu değil tarihi değiştirecek bir ölüm 19 Eylül 2020 | 1.469 Okunma İbrahim Tatlıses neden Trump'a oy verecek 17 Eylül 2020 | 484 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar