X Kuşağı'nın ilk ölümü

Elizabeth Wurtzel önceki gün öldü ve büyük ihtimalle kim olduğunu bilmiyorsunuz. Sadece İstanbul'un kültür-sanat çevrelerinde değil, New Yorklu günümüz gençleri arasında bile 52 yaşında ölen bu kadının kim olduğunu hatırlayacak biri bulmak zor olabilir.

Oysa, öyle böyle değil, 90'ların ortasında yazın dünyasına fırtına gibi girmiş, hepimizin aklını başından almıştı. Hepimizin dediğim benim kuşağım tabii ki, zira Wurtzel benim de ucundan mensubu olduğum X Kuşağı'nın tam anlamıyla sözcüsüydü. Bunalımları, sözünü esirgemezliği, saldırganlığı, şeffaflığı, hal ve tavırlarıyla.Ayşe Arman'ın teşhirciliğiyle Perihan Mağden'in arızalığını ve gözlem yeteneğini birleştirin, üzerine bir de Harvard diploması ekleyin, belki biraz Wurtzel'in robot resmi şekillenebilir. 1994'te yazdığı "Prozac Toplumu" kitabı birkaç sene içinde İletişim tarafından Türkçe yayımlanmış, o zamanın Pazar eklerinde kitap ve kitaba konu olan ilaç hakkında yazılar çıkmaya başlamıştı. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Rahşan Ecevit'ten nefret etmeyi ne zaman bıraktık 21 Ocak 2020 | 250 Okunma Bir "okuma tiyatrosu" nasıl bütün ülkeyi karıştırdı 17 Ocak 2020 | 3.434 Okunma O kadar kötü ki bu yüzden güzel 15 Ocak 2020 | 207 Okunma Kanal İstanbul'dan önce Yaya İstanbul'u tartışsak 14 Ocak 2020 | 2.832 Okunma "Megxit" hakkında bilmek istediğiniz her şey… ve daha da fazlası 12 Ocak 2020 | 348 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar