Trump'ın gururlu oğlanları haber bekliyor

Salı geceki ekran tartışmasından sonra aklımda tek bir soru dolanıyor: "Proud Boys" adlı neo-faşist ırkçı gruba "Geri çekilin, hazır bekleyin," diyen Amerikan Başkanı Donald Trump'ın dili mi sürçtü? Trump’ın ırkçı olduğuna şüphe yok.

Salı geceki ekran tartışmasından sonra aklımda tek bir soru dolanıyor: “Proud Boys” adlı neo-faşist ırkçı gruba “Geri çekilin, hazır bekleyin,” diyen Amerikan Başkanı Donald Trump’ın dili mi sürçtü? Trump’ın ırkçı olduğuna şüphe yok. Eskiden siyahlara ev kiralamazdı. Siyasete girdiğinde de Neo-Naziler’i bağrına bastı, aşırı sağın söylemini (ve komplo teorilerini) sık sık dile getirdi, etrafını ırkçı danışmanlarla doldurdu. Ama yine de acaba tartışmanın ateşli anları sırasında dili mi sürçtü diye bir an aklımdan geçti. İngilizce “Stand back and stand by,” dedi. Cümlenin ilk kısmı geri çekilin anlamına geliyor, ikinci kısmıysa “Hazır bekleyin,” demek. Arada ‘back’ ve ‘by’ farkı var sadece. Üstelik ona “Irkçı grupları kınayacak mısınız?” diye sorulduğunda “Hazır bekleyin,” demesi de bir tuhaf.

Acaba yanlış mı anladım, ya da yanlış mı duydum diye başkalarına da sordum. Yanlış duymamış, yanlış anlamamıştım. Fox News’ün bile kınadığı bu cümleyi Trump da kasten kurdu, çünkü kaos çıksın istiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu eyalet tarihin akışını değiştirebilir: Seçim yolundan notlar-1 27 Ekim 2020 | 57 Okunma Trump'ın gecesi 23 Ekim 2020 | 574 Okunma Hayaller üçüncü Obama dönemi 22 Ekim 2020 | 433 Okunma Babalar ve oğulları 21 Ekim 2020 | 185 Okunma Türkiye'nin işine Biden mı gelir Trump mı: Uzmanlar yanıtlıyor 20 Ekim 2020 | 910 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar