Kapımızda savaş ihtimali giderek güçleniyor

Pompeo’nun İsrail ziyareti, şimdi İranlı fizikçinin suikastı de Türkiye’nin yanı başında Trump ve Netanyahu’nun birlikte bir iş çevirdiğinin göstergesi.

Asıl soru hiçbir zaman Donald Trump’ın gidip gitmeyeceği değil, giderken ne kadar zarar vereceğiydi. Görevi 20 Ocak’ta bitecek olan Trump bu kısa sürede savaş bile çıkarabilir. Dün, İranlı nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade’nin büyük ihtimalle İsrail tarafından öldürülmesi Trump’ın giderayak çıkarmak istediği savaş için yeterli ortamı oluşturacak gibi gözüküyor. İran bu suikastın intikamının mutlaka alınacağını söylüyor, Trump ise saldırı için tek bir Amerikalının canına zarar gelmesini bekliyor.

Aslında Trump göreve geldiği günden beri İran’a saldırmanın veya İran’ı kışkırtmanın bir yolunu arıyor. İki ülke arasındaki gerginliğinde olgun tarafın İran olduğunu görmek şaşırtıcı, ama durum bu. İran şu ana kadar serin kanlılığını korumuşa benziyor. Sene başında Kasım Süleymani’nin öldürülmesine tepki verdi, ama bir İran-ABD savaşına yol açacak şiddette değil, göstermelik, simgesel bir tepkiydi daha çok. Yeni yönetime iki aydan daha kısa süre kalmışken Fahrizade’nin öldürülmesine de böylesi bir mesafeli tepki vermesi olası bir savaşı engelleyebilir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erkek erkeğe medya 15 Ocak 2021 | 445 Okunma Bu dergi kapağından dolayı kıyamet kopuyor 14 Ocak 2021 | 668 Okunma WhatsApp'ten yanıt var 13 Ocak 2021 | 1.116 Okunma Kim aşı olacak, kimin aşı olmaya hakkı var 12 Ocak 2021 | 320 Okunma Trump'ın asıl günahı ne 08 Ocak 2021 | 441 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar