İki bin dolarlık seçim

COVID-19 yardım paketinden her Amerikalıya 600 dolar karşılıksız dağıtılacak. Daha önce de bin 200 dolar dağıtılmıştı. İkinci pakette uzun pazarlıklar sonucu 600 dolarda anlaşıldı, ama başta Donald Trump itiraz etti rakama ve iki bin dolar önerisini ortaya attı.

Seçimlere katılım oranının genelde düşük olduğu ABD’de rekor Kasım ayındaki başkanlık seçiminde kırıldı. Çünkü seçmen dört sene daha Donald Trump tehlikesine karşı korkutuldu, pek çok kişinin birleşik ortak mücadele edebileceği bir düşman gördüler onda, ölüm kalım meselesi olduğunu anlayıp sandığa gittiler. Olağanüstü bir seçimdi, bir daha da aynı katılım olur mu bilinmez.

Peki ya sadece iki koltuğun ikinci tura kaldığı bir Senato seçimi? Normal şartlarda kimsenin ilgisini çekmezdi. Ama dün gece bu ezber de yerle bir oldu, Georgia eyaletindeki Senato seçimi için dört buçuk milyon kişi oy kullandı. Dünyaya demokrasi pazarlayan ABD şimdi ilk kez toplumun bir kısmının en temel siyasi katılımını kutluyor.

Georgia’daki ikinci tur seçimi sadece ABD’de insanlar oy kullandığı için önemli değil. Dünyanın gözü iki senatörde, çünkü bu seçimin akıbeti Joe Biden’ın başkanlığının akıbetini belirleyecek. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu dergi kapağından dolayı kıyamet kopuyor 14 Ocak 2021 | 591 Okunma WhatsApp'ten yanıt var 13 Ocak 2021 | 1.111 Okunma Kim aşı olacak, kimin aşı olmaya hakkı var 12 Ocak 2021 | 318 Okunma Trump'ın asıl günahı ne 08 Ocak 2021 | 441 Okunma Amerikan darbesinden notlar 07 Ocak 2021 | 787 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar