Günün anlam ve önemi

Herhangi bir arama motoruna "Nasıl darbe yapılır" diye sorulsa aşağı yukarı alınacak yanıtlar bellidir. Devlet televizyonunu ele geçirmek, otoyolları, havalimanlarını kapatmak gibi adımlar bizde de Venezuela'da da darbecilerin ilk aklına gelendir.

Yine darbelerin bir dış destek olmadan başarıya ulaşamayacağı da hemen herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Ancak darbelerin gerçekten başarılı olmasının en sağlam dayanağı elitlerin desteğidir. İş dünyası, medya, siyasiler destek vermediği sürece arkasında dış destek de olsa havalimanı da kapansa darbe başarılı olamaz.

Üç sene önce hükümete, Erdoğan'a muhalif birçok gazeteci daha rüzgarın nereye eseceğine bile bakmadan darbe girişimine ilkesel bazda karşı çıktı. Tuzağa düşürülmek istenen Türk ordusunun laik çoğunluğu içlerindeki bir azgın azınlığın gazına gelmedi ve darbeye direndi. İş dünyası tereddüt bile etmedi. Çünkü Türkiye'nin elitleri her ne olursa olsun, iktidardan ne kadar memnuniyetsiz olsalar da ülkeyi radikal dinci bir terör örgütüne emanet etmeyecek kadar bilinçliler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İhtiyacınız olan tek televizyon dizisi rehberi (Genişletilmiş baskı) 24 Mayıs 2020 | 613 Okunma Üniversite sınavı kaldırılsın 23 Mayıs 2020 | 112 Okunma Kamu sağlığı mı ibadet özgürlüğü mü 21 Mayıs 2020 | 264 Okunma Yeni Soğuk Savaş, virüs ve medya patronu 20 Mayıs 2020 | 207 Okunma Mucize aşının arkasındaki milyarderler 19 Mayıs 2020 | 324 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar