Günün anlam ve önemi

Herhangi bir arama motoruna "Nasıl darbe yapılır" diye sorulsa aşağı yukarı alınacak yanıtlar bellidir. Devlet televizyonunu ele geçirmek, otoyolları, havalimanlarını kapatmak gibi adımlar bizde de Venezuela'da da darbecilerin ilk aklına gelendir.

Yine darbelerin bir dış destek olmadan başarıya ulaşamayacağı da hemen herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Ancak darbelerin gerçekten başarılı olmasının en sağlam dayanağı elitlerin desteğidir. İş dünyası, medya, siyasiler destek vermediği sürece arkasında dış destek de olsa havalimanı da kapansa darbe başarılı olamaz.

Üç sene önce hükümete, Erdoğan'a muhalif birçok gazeteci daha rüzgarın nereye eseceğine bile bakmadan darbe girişimine ilkesel bazda karşı çıktı. Tuzağa düşürülmek istenen Türk ordusunun laik çoğunluğu içlerindeki bir azgın azınlığın gazına gelmedi ve darbeye direndi. İş dünyası tereddüt bile etmedi. Çünkü Türkiye'nin elitleri her ne olursa olsun, iktidardan ne kadar memnuniyetsiz olsalar da ülkeyi radikal dinci bir terör örgütüne emanet etmeyecek kadar bilinçliler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekrem İmamoğlu farkında değil 19 Ağustos 2019 | 4.843 Okunma Demokrasi için yeni tehdit YouTube 15 Ağustos 2019 | 179 Okunma Taksim 14 Ağustos 2019 | 91 Okunma Istakoz yarışı geri döner mi 13 Ağustos 2019 | 211 Okunma Arkadaşlar kanalıma abone olmayı unutmayın 12 Ağustos 2019 | 68 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar