Ekrem İmamoğlu nasıl herkesi şaşırttı

Ekrem İmamoğlu daha adı CHP’nin potansiyel İstanbul adayları arasında dolaşmaya başladığında bu yarışa girmeye isteksizdi. İstanbul belediye başkanlığına hazırdı, bu işi iyi yapabileceğini düşünüyordu ama adaylığının zamansız olabileceği de aklının bir köşesindeydi...

Partiye “Bir sonraki seçimde aday yapın beni, şimdiden kararlaştıralım, ben de beş sene öncesinden çalışmaya başlayayım,” dedi. Önerisi kabul görmedi, CHP epey iç kavgadan sonra İmamoğlu’nu aday gösterdi.

Yarışa geriden başlıyordu. Beylikdüzü gibi pek göz önünde olmayan bir ilçenin belediye başkanıydı bir kere. Medya karşısında olacak, hatta belki televizyona bile çıkamayacaktı. Sadece adı çok iyi bilinen Binali Yıldırım’la yarışmıyor, aynı zamanda girdiği her seçimi kazanan ve İstanbul’u çok önemseyen Tayyip Erdoğan dolaylı rakibiydi. Bu kadar kısa sürede koca İstanbul’da seçmeni nasıl ikna edebilirdi? Bu yüzden aday olduğunda bile tereddütlüydü.

Kazanmaya çıkan tek yol olabileceğini de gördü İmamoğlu. Daha adaylığı açıklanmadan İstanbul’daki Kürt oylarını nasıl alabileceğinin hesabını yapmaya, hatta ekibine Kürt halkıyla köprü olabilecek isimler katma arayışına girdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ali Babacan yeni İsmail Cem mi olacak 16 Temmuz 2019 | 3.535 Okunma Günün anlam ve önemi 15 Temmuz 2019 | 2.340 Okunma Ekrem İmamoğlu'na "Solcuyum" dedirtemedim 09 Temmuz 2019 | 71 Okunma Ekrem İmamoğlu'yla birkaç saat: "Kurtarıcı değil hizmetkarım" 08 Temmuz 2019 | 4.324 Okunma Tanıdığım kadarıyla Küçük İskender: "Ben 500 yıl daha okunurum" 04 Temmuz 2019 | 2.439 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar