Demokrasi için yeni tehdit YouTube

Birkaç gündür "Bizimkiler" dizisinin eski bölümlerini, Umur Bugay filmlerini ve Erol Evgin konserlerini izlediğim YouTube algoritmasının karşıma çıkardığı önerilere bakıyorum şu anda.

İzleme alışkanlıklarımla hiç ilgisi olmayan videolar sunuluyor. Arka arkaya "Bizimkiler"den video'lar izlemek istiyorum, birden hiç alakası olmayan Fevzi Tuncay belgeseli başlıyor.

Yapay zekanın ne istediğimizi bizden daha iyi bildiğini düşünürdüm, ama karşıma bir dolu ilgisiz video çıktı. Yapay zeka sürekli geliştiği ve algoritmayla da oynandığı için öneriler, birbirini takip eden videolar zamanla değişiyor. Tamamen şahsi gözlemim şu: Kısa süre öncesine kadar daha tutarlı öneriler karşıma çıkıyor, bir süredir algoritma kendi kafasına göre esiyor.

Bana sunulan öneriler alakasız ama yine de masum. Ancak algoritma herkese aynı işlemiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekrem İmamoğlu'na biraz haksızlık mı yaptık 26 Ağustos 2019 | 5 Okunma Kapitalizm gerçekten çöküyor mu? 23 Ağustos 2019 | 2.081 Okunma Gerçekten Türk mutfağı var mı 21 Ağustos 2019 | 116 Okunma Bodrum'daki gecekondu 20 Ağustos 2019 | 2.494 Okunma Ekrem İmamoğlu farkında değil 19 Ağustos 2019 | 5.401 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar