Demokrasi için yeni tehdit YouTube

Birkaç gündür "Bizimkiler" dizisinin eski bölümlerini, Umur Bugay filmlerini ve Erol Evgin konserlerini izlediğim YouTube algoritmasının karşıma çıkardığı önerilere bakıyorum şu anda.

İzleme alışkanlıklarımla hiç ilgisi olmayan videolar sunuluyor. Arka arkaya "Bizimkiler"den video'lar izlemek istiyorum, birden hiç alakası olmayan Fevzi Tuncay belgeseli başlıyor.

Yapay zekanın ne istediğimizi bizden daha iyi bildiğini düşünürdüm, ama karşıma bir dolu ilgisiz video çıktı. Yapay zeka sürekli geliştiği ve algoritmayla da oynandığı için öneriler, birbirini takip eden videolar zamanla değişiyor. Tamamen şahsi gözlemim şu: Kısa süre öncesine kadar daha tutarlı öneriler karşıma çıkıyor, bir süredir algoritma kendi kafasına göre esiyor.

Bana sunulan öneriler alakasız ama yine de masum. Ancak algoritma herkese aynı işlemiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye'nin Met Gala'sı 06 Aralık 2019 | 114 Okunma "Biz kaç kişiyiz" sorusunun yanıtı belli oldu: 1.5 milyon insan 04 Aralık 2019 | 52 Okunma Hasan Cemal'in Berlin'den yazamadığı yazı veya Hasan Cemal'in her duruma uygun yazacağı tek yazı 03 Aralık 2019 | 75 Okunma İstanbul'da "Arabic Club" ne alaka? 02 Aralık 2019 | 231 Okunma Bu kitap neden yazıldı ve kim okuyacak 27 Kasım 2019 | 2.529 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar