Bugün genel seçim olsa

Büyük şehirlerin alınması muhalefetin özgüveni açısından önemli. Muhalif mahalle de uzun yıllar sonra ilk kez umutlandı, yıllardır alt edemediği iktidara karşı bir çıkış yolu olabileceğini gördü.

Ancak pek de zafer sayılmayacak bu başarının gölgelememesi gereken gerçek AK Parti’nin sandıktan hala birinci parti çıkmasıdır. İktidar, sembolik olarak önemli yerlerde yara aldı ama kurduğu ittifakla hala siyasi oyun kurucu olduğunu da gösteriyor.
Giderek artan ekonomik sıkıntıya rağmen halkın çoğunluğu yine çözümün iktidar partisinden geleceğine inanmayı sürdürüyor. Bir zamanların ANAP’ı gibi hızlıca eriyecek, siyaset sahnesinden silinecek gibi görünmüyor AK Parti.
Yerel seçimlerden yola çıkarak genel seçimlerle ilgili kabaca bir tahmin yaparsak en basitinden ikinci tur gözüküyor başkanlık seçimi için. Aniden baskın seçim yapılsa, ikinci tura kalınsa bile rakamlar MHP’nin desteğiyle kıran kırana bir mücadelenin geçeceğini, Erdoğan’ın yine az farkla da olsa kazanabileceğine işaret ediyor şimdilik.
İki ana muhalefet partisinin toplam oy oranı yükselmiş gibi görünse de özünde seçmen hala onlara iktidarı devretmeye hazır değil; rakamların söylediği bu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Trump'ın gecesi 23 Ekim 2020 | 570 Okunma Hayaller üçüncü Obama dönemi 22 Ekim 2020 | 433 Okunma Babalar ve oğulları 21 Ekim 2020 | 184 Okunma Türkiye'nin işine Biden mı gelir Trump mı: Uzmanlar yanıtlıyor 20 Ekim 2020 | 909 Okunma Biden bütün anketlerde önde. Yine de kaybedebilir 16 Ekim 2020 | 402 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar