Bugün genel seçim olsa

Büyük şehirlerin alınması muhalefetin özgüveni açısından önemli. Muhalif mahalle de uzun yıllar sonra ilk kez umutlandı, yıllardır alt edemediği iktidara karşı bir çıkış yolu olabileceğini gördü.

Ancak pek de zafer sayılmayacak bu başarının gölgelememesi gereken gerçek AK Parti’nin sandıktan hala birinci parti çıkmasıdır. İktidar, sembolik olarak önemli yerlerde yara aldı ama kurduğu ittifakla hala siyasi oyun kurucu olduğunu da gösteriyor.
Giderek artan ekonomik sıkıntıya rağmen halkın çoğunluğu yine çözümün iktidar partisinden geleceğine inanmayı sürdürüyor. Bir zamanların ANAP’ı gibi hızlıca eriyecek, siyaset sahnesinden silinecek gibi görünmüyor AK Parti.
Yerel seçimlerden yola çıkarak genel seçimlerle ilgili kabaca bir tahmin yaparsak en basitinden ikinci tur gözüküyor başkanlık seçimi için. Aniden baskın seçim yapılsa, ikinci tura kalınsa bile rakamlar MHP’nin desteğiyle kıran kırana bir mücadelenin geçeceğini, Erdoğan’ın yine az farkla da olsa kazanabileceğine işaret ediyor şimdilik.
İki ana muhalefet partisinin toplam oy oranı yükselmiş gibi görünse de özünde seçmen hala onlara iktidarı devretmeye hazır değil; rakamların söylediği bu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Anayasayı anlamak 26 Haziran 2019 | 2 Okunma Gençler muhafazakarlığı reddediyor 25 Haziran 2019 | 133 Okunma Türkiye'nin görünmez eli 24 Haziran 2019 | 143 Okunma Sadece bir belediye seçimi değil 21 Haziran 2019 | 2.308 Okunma Yayın öncesi komplonun tüm ayrıntıları 19 Haziran 2019 | 76 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar