Bu ölüm benim için bizim gündemden daha önemli

Los Angeles'a ilk gittiğimde aklımda ne Hollywood tabelası vardı ne Rodeo Drive'daki alışveriş mağazaları. Disneyland, Universal Studios gibi çevredeki turist atraksiyonları, film stüdyo turları ya da ünlülerin evleri de ilgimi çekmiyordu...

 Tek istediğim Crenshaw Caddesi’nde arabayla dolaşıp hayatımda izlediğim en güzel filmlerden biri olan “Boyz N the Hood”ın çekildiği sokakları görmekti.

Bugünden bakınca üzerinden epey geçmiş, 1991 yılında genç bir yönetmenin umut veren ilk çıkışıydı “Boyz.” O genç yönetmen, John Singleton dün 52 yaşında Los Angeles’ta, tarihe Notorious BIG’nin öldüğü hastane olarak da geçen Cedars-Sinai’da hayata veda etti.Hipertansiyonla boğuşuyordu, geçen hafta hastaneye kaldırılmış ve yaşam destek ünitesine bağlanmıştı geçirdiği kalp krizinin ardından.

Singleton başka filmler de yaptı ama sonsuza kadar “Boyz N the Hood”la anılacak, çünkü daha 22 yaşında çektiği film sinema tarihinin önemli bir dönüm noktası oldu. Neredeyse “Ulysses”e, Dylan’ın “Freewheelin”ine, “Thriller”a eşdeğer etki ve önem bakımından.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye'nin görünmez eli 24 Haziran 2019 | 49 Okunma Sadece bir belediye seçimi değil 21 Haziran 2019 | 2.307 Okunma Yayın öncesi komplonun tüm ayrıntıları 19 Haziran 2019 | 76 Okunma İkinizin de başka işi yok mu 18 Haziran 2019 | 731 Okunma Bu program seçim sonucunu değiştirmez 17 Haziran 2019 | 2.698 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar