Bu ölüm benim için bizim gündemden daha önemli

Los Angeles'a ilk gittiğimde aklımda ne Hollywood tabelası vardı ne Rodeo Drive'daki alışveriş mağazaları. Disneyland, Universal Studios gibi çevredeki turist atraksiyonları, film stüdyo turları ya da ünlülerin evleri de ilgimi çekmiyordu...

 Tek istediğim Crenshaw Caddesi’nde arabayla dolaşıp hayatımda izlediğim en güzel filmlerden biri olan “Boyz N the Hood”ın çekildiği sokakları görmekti.

Bugünden bakınca üzerinden epey geçmiş, 1991 yılında genç bir yönetmenin umut veren ilk çıkışıydı “Boyz.” O genç yönetmen, John Singleton dün 52 yaşında Los Angeles’ta, tarihe Notorious BIG’nin öldüğü hastane olarak da geçen Cedars-Sinai’da hayata veda etti.Hipertansiyonla boğuşuyordu, geçen hafta hastaneye kaldırılmış ve yaşam destek ünitesine bağlanmıştı geçirdiği kalp krizinin ardından.

Singleton başka filmler de yaptı ama sonsuza kadar “Boyz N the Hood”la anılacak, çünkü daha 22 yaşında çektiği film sinema tarihinin önemli bir dönüm noktası oldu. Neredeyse “Ulysses”e, Dylan’ın “Freewheelin”ine, “Thriller”a eşdeğer etki ve önem bakımından.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Biz kaç kişiyiz" sorusunun yanıtı belli oldu: 1.5 milyon insan 04 Aralık 2019 | 50 Okunma Hasan Cemal'in Berlin'den yazamadığı yazı veya Hasan Cemal'in her duruma uygun yazacağı tek yazı 03 Aralık 2019 | 75 Okunma İstanbul'da "Arabic Club" ne alaka? 02 Aralık 2019 | 231 Okunma Bu kitap neden yazıldı ve kim okuyacak 27 Kasım 2019 | 2.529 Okunma Bu tartışmadan lider çıkmaz 26 Kasım 2019 | 46 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar