Bizim çocuklar darbeyi beceremiyor

Venezuela'daki darbe başarılı olmadı, tıpkı Türkiye'deki darbe girişimi gibi. Çünkü bir darbenin başarıya ulaşması için arkasında elitlerin ve halk desteğinin olması gerekir.

Birileri istedi diye ya da zayıfladığını düşündüklerinden hükümet düşmüyor. Nitekim Türkiye’de çok eleştirilmesine, kendi destekçileri arasında bile itiraz sesleri yükselmesine rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan meşruiyetini ve arkasındaki halk desteğini koruyan bir liderdi. Halk onun için sokağa döküldü. 
12 Mart ve 12 Eylül’de hükümet meşruiyetini kaybetmiş, çözüm yolları tıkanmıştı. O dönem Facetime olmadığı için darbe başarılı oldu değil, darbenin altyapısı hazırdı. Nitekim bugün 12 Eylül’ün o dönemi yaşayanlar tarafından “Askerler geldi kurtardı, yoksa her gün biri ölüyordu,”diye anılması, 1982 Anayasası’nın kabul oranını yüksekliği halk desteğini gösteriyor.
İşte Venezuela’da da Maduro’nun durumu aynı. Kendi kendisini devlet başkanı ilan etmiş ve Amerika’nın desteğini almış bir alternatif lidere karşı halkın bir kısmı hala Maduro’yu meşru görüyor. Aynı şekilde ülkenin elitleri de tam olarak Maduro’dan vazgeçmediği için Venezuela’da asker yönetime şimdilik el koyamıyor. 
Amerika şimdi zamanla Maduro’nun zayıflayacağını, darbenin uzun vadede başarılı olacağını düşünüyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Biz kaç kişiyiz" sorusunun yanıtı belli oldu: 1.5 milyon insan 04 Aralık 2019 | 50 Okunma Hasan Cemal'in Berlin'den yazamadığı yazı veya Hasan Cemal'in her duruma uygun yazacağı tek yazı 03 Aralık 2019 | 75 Okunma İstanbul'da "Arabic Club" ne alaka? 02 Aralık 2019 | 231 Okunma Bu kitap neden yazıldı ve kim okuyacak 27 Kasım 2019 | 2.529 Okunma Bu tartışmadan lider çıkmaz 26 Kasım 2019 | 46 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar