Atilla Dorsay'la kuşak farkı

#DüzeltmeServisi ATİLLA Dorsay'ın transfobi dosyası kabarıyor, bu da yıllarca LGBT hareketine sempatiyle bakmış, eşcinsel onur yürüyüşleri hakkında yazı yazmış, vizyona giren gay temalı filmleri yazarak...

#DüzeltmeServisi ATİLLA Dorsay'ın transfobi dosyası kabarıyor, bu da yıllarca LGBT hareketine sempatiyle bakmış, eşcinsel onur yürüyüşleri hakkında yazı yazmış, vizyona giren gay temalı filmleri yazarak insanların izlemesini sağlamış bir eleştirmenin üzerinde tuhaf duruyor.

LGBT konularında her kalem oynattığındaysa biraz daha göze batıyor; çünkü her yeni örnekte dildeki nefret dozunu sanırım bilmeden artırıyor.

ÖRNEKLER ÇOK

“Call Me By Your Name” için “Bir aşk hikâyesi ama eşcinsel türden”yazıyor, neden bu aşkın ama’sını vurgulamak zorunda belli değil.

Fransa’daki AIDS aktivistlerinin mücadelesini anlatan “120 BPM” filminin başlığı “Gay’ler için çok önemli olmaya aday bir film”. Geçen senenin en çok konuşulan filmlerinden biriydi “120 BPM” ve eşcinsel olmayan birçok eleştirmenin en iyiler listesine girdi. Neden sadece gay’ler için çok önemli bir film olsun? Sanırım Dorsay hikâyedeki aktivistlerin cinsel kimliğini kendi büyüdüğü yıllarda öğrendiği eşcinsellik ezberleriyle birleştirip okuyor filmi; “AIDS eşcinsel hastalığıdır” yalanının 2018’de sinema eleştirmenince paketlenmiş hali.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kapitalizm gerçekten çöküyor mu? 23 Ağustos 2019 | 2.014 Okunma Gerçekten Türk mutfağı var mı 21 Ağustos 2019 | 116 Okunma Bodrum'daki gecekondu 20 Ağustos 2019 | 2.493 Okunma Ekrem İmamoğlu farkında değil 19 Ağustos 2019 | 5.397 Okunma Demokrasi için yeni tehdit YouTube 15 Ağustos 2019 | 187 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar