Amerikan demokrasisi bir yalandan mı ibaret

Beyaz Saray kriz yönetiminde Başkan’ın sözlerini düzeltiyormuş gibi gözükerek “Adil ve özgür seçim sonucunu kabul edecek,” derken bile kelime oyunu yapıyor. “Adil ve özgür” derken ne kastediliyor? Trump’ın işine gelen mi adil ve özgür sonuç oluyor?

Amerika’daki yaklaşan başkanlık seçimleri çok yakından izliyorum. Hatta geçmiş seçimlerden daha detaylı takip ediyorum, çünkü bu seçimin sonucunda hem ülkedeki hem de dünyadaki dengelerin bir daha onarılmamak üzere değişmesi söz konusu. Donald Trump kazanırsa anti-demokratik yöntem ve söylemi benimseyen bir siyasetçi dünyanın örnek demokrasisini bütün kurumlarıyla ele geçirmiş olacak. Bu modelin başka ülkelere nasıl uyarlanacağını, nasıl normalmiş gibi kabul göreceğini tahmin edersiniz.

Seçimlerin işleyişine detaylı bir şekilde baktıkça tek sorunun -zannedildiği gibi- Trump olmadığını da görüyorum. Çok övülen Amerikan demokrasisinin kökeninde birtakım çarpıklıklar var ve bu zaaflar kuruluşundan bu yana bir türü onarılamadı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden bütün anketlerde önde. Yine de kaybedebilir 16 Ekim 2020 | 398 Okunma Amerikan Başkanı neden bu gay marşıyla dans ediyor 15 Ekim 2020 | 293 Okunma Televizyon tartışmalarının gereksizliği üzerine 13 Ekim 2020 | 267 Okunma Ucuz sataşmalar ve diğer notlar 09 Ekim 2020 | 1.279 Okunma Gecenin kazananı kara sinek 08 Ekim 2020 | 355 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum