Amerika, İran, İsrail

İran şimdi Fahrizade suikastının öcünü almaya kalkarsa Trump da görevi bırakmadan önce savaşa girmek zorunda kalacak. Trump’ın amacı zaten giderayak ortalığı karıştırmak.

Amerika’nın İran’a saldırması için nasıl kamuoyu oluşturulmaya başladığının örneği Ortadoğu uzmanı olarak bilinen New York Times yazarı Tom Friedman’ın dünkü köşe yazısında gizli. “Nükleer silahları bir yana bırakın, asıl hedefi isabetli vuran İran üretimi füzelere bakın,” diyor özetle. Bu füzeleri kullanarak Hizbullah her an İsrail’e saldırabilir. “İran’ın nükleer santrali, havalimanları, limanları, güç santralleri, yüksek teknoloji fabrikaları ve askeri üslerinden,” bahsediyor.

En katı İran düşmanları bile İran’ın elinde nükleer silah üretmeye yetecek kadar uranyum olmadığını kabul ediyor. Amerikan istihbaratına göre İran’ın nükleer silah programı 17 sene önce bitti. Son yıllarda uranyum üretimi arttı, ama Donald Trump’ın ABD’yle imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesine tepki bir hamlesiydi bu. İran yönetimi ayrıca Biden döneminde uranyum üretimini eski seviyesine çekeceğinin de taahhüdünü verdi.

Friedman da zaten İsrail’in bile İran’ın nükleer silah kullanacağını düşünmüyor, ama eldeki mevcut silahlarla bile bölgeye tehdit oluşturuyorlar. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cuma günü aşı randevum var. Olmalı mıyım? 27 Ocak 2021 | 463 Okunma Biden yönetimiyle olası iki kriz 25 Ocak 2021 | 568 Okunma En kötü soruları o sordu, en kral oydu 23 Ocak 2021 | 50 Okunma Tarihi yemin töreninin gizli kodları 21 Ocak 2021 | 1.575 Okunma Amerikan katliamının son günü 20 Ocak 2021 | 459 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar