‘Zevzeklik’ değil, ciddi bir durum var...

104 emekli amiral (aralarında kuvvet komutanı da var) hangi saikle olursa olsun bir bildiri yayınlamışsa, bu ciddi bir durumdur. İnsanı durup düşünmeye davet ediyor. İktidar, bu çıkışı yapan emekli askerleri...

104 emekli amiral (aralarında kuvvet komutanı da var) hangi saikle olursa olsun bir bildiri yayınlamışsa, bu ciddi bir durumdur. İnsanı durup düşünmeye davet ediyor. İktidar, bu çıkışı yapan emekli askerleri, ‘darbe heveslileri’ olarak suçladı. “Hadleri bildirilecektir” dedi.

Tapu Kadastro Müdürlükleri’nin bile “Devletimize bağlıyız” mesajları verdiği bir ortam oluştu. Nitekim gözaltılar başladı. Devlet Bahçeli, bildiricilerin rütbelerinin sökülmesini ve maaşlarının kesilmesini istedi. Davutoğlu “Darbecilere geçit yok” mesajı verirken, Babacan, “İktidar bildiriyi propaganda amacıyla kullanacak” dedi.

Akşener, bildiriyi ‘zevzeklik’ olarak nitelerken, CHP, iktidarın konuyu gündem değiştirmek amacıyla kullandığını vurguladı. İmzacıların gözaltına alınmalarına karşı açık tavır aldı. Sonuçta, CHP dışındaki partiler bildiriyi ‘darbe hevesi’ olarak görüp, kınamayı tercih ettiler. Bildiriye imza atanlar, büyük tepki göreceklerini, başlarına türlü türlü dertler geleceğini, hesap etmemiş olamazlar.

Bu çıkışı her şeye rağmen yapmış olmaları, ‘inceldiği yerden kopsun’ ruh halinden kaynaklı gibi görünüyor. Bir darbe tehdidinden çok, bir negatif tepki patlaması olarak anlaşılabilir. İmzacıların emekli amirallerden oluşması ve ortak bir tavır sergilemeleri bazı çevrelerin onları ‘darbeci’ olarak yorumlamasına zemin hazırladı. Daha önce de emekli büyükelçiler, toplu halde ortak imzalı bildiri yayınlamıştı. Bu kez imzacıların emekli asker olması işe farklı bir boyut kattı.

Toplumdaki rahatsızlığın boyutları

Bana göre şu nokta önemli: Bildirideki eleştiriler, toplumun belli bir kesimi tarafından paylaşılıyor. Bildiriyi, ‘darbe hevesi’ ile sınırlamamalı, toplumdaki rahatsızlığın boyutlarını anlamaya çalışmalı. Öyle görülüyor ki, emekli denizcileri ‘tehlikeli’ çıkışlar yapabilecek kadar etkileyen sıra dışı günlerdeyiz. Huzursuzluk ve gerginlik, toplumun belli kesiminin endişelerini de artırıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Siyasetin yolunu kapatmayalım 07 Nisan 2021 | 236 Okunma ‘Zevzeklik’ değil, ciddi bir durum var... 06 Nisan 2021 | 1.738 Okunma Denetim mi? ‘Beş sene sonra gel...’ 02 Nisan 2021 | 138 Okunma Güvenlik şeridinin ortak yolcuları... 31 Mart 2021 | 145 Okunma Kolonyalı mendilin geri dönüşü... 30 Mart 2021 | 140 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar