Z kuşağı: Türkiye’yi onlar mı değiştirecek?

2023 seçimlerinde 7 milyonluk oy potansiyeliyle sonucu belirleyici rol oynaması beklenen Z kuşağı ülkeye nasıl bakıyor? T24 sitesi iki gündür tanınmış toplum bilimci Prof. Dr. Sencer Ayata ile yapılan bir söyleşiyi...

2023 seçimlerinde 7 milyonluk oy potansiyeliyle sonucu belirleyici rol oynaması beklenen Z kuşağı ülkeye nasıl bakıyor? T24 sitesi iki gündür tanınmış toplum bilimci Prof. Dr. Sencer Ayata ile yapılan bir söyleşiyi yayınlıyor. Harvard ve Oxford üniversitelerinde misafir öğretim üyesi olarak bulunan Prof. Sencer Ayata, Metin Kaan Kurtuluş’a özellikle muhafazakâr gençlikteki değişimi anlatıyor.

Ayata’ya göre, Cumhuriyetçi, sol, laik gibi sözcüklerle tanımladığımız görüşlere sahip ailelerin çocukları, anne babalarının çizgilerini büyük oranda devam ettiriyor. Bu, mutlaka CHP’ye oy verdikleri anlamına gelmese de dini muhafazakâr siyasetten uzak durdukları bir gerçek. Ayata, iktidara çok da yakın olmayan “ikinci çember”deki muhafazakar ailelerin çocuklarını da değerlendiriyor.

Bu gençlerin; aile ve yakın çevrelerinden gelen gelenekçi değerler ile geniş çevrelerinden gelen modern değerler, ilişkiler, zihniyet arasında sıkıştığını söylüyor. Muhafazakâr kesimin çocukları ailelerini fazla geleneksel bulurken ailenin ve yakın çevrenin kazandırdığı aidiyet ve güvenceye değer veriyorlar. Muhafazakâr ailelerin çocuklarının iki şikayeti: Siyasi baskı ve mahalle baskısı.

Komşu, akraba, hemşeriler kadar siyasi iktidarın yerel temsilcilerini de baskının parçası olarak görüyorlar. Politikacıların, din adamlarının, mahalle çevrelerinin, ailelerinin görüşlerini peşinen kabullenmiyorlar. Z kuşağının yüzde 70'i, var olan partilerin Türkiye'nin sorunlarını çözeceğine inanmıyor. Bu kuşak çok kimlikli. Aynı anda milliyetçi, muhafazakâr, dindar, liberal, laik vesaire.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İYİ Parti merkeze mi yerleşiyor? 23 Ekim 2020 | 414 Okunma Salgın pik yaparken... Sorular... Sorular... 21 Ekim 2020 | 186 Okunma Hrant Dink’in kızı Delal... 20 Ekim 2020 | 188 Okunma Bahçeli’nin “Devlet”i 16 Ekim 2020 | 403 Okunma Kıbrıslı Türk kimliği 14 Ekim 2020 | 116 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar