Z kuşağı geliyor

Hemen her kuşak, sonraki kuşak için kötü şeyler söyler. Beğenmez. “Ah bizim gençliğimiz yok muydu? O zor yoksulluk koşullarında neler yaptık. Günümüzdeki gençliğe bak. Büyüklere...

Hemen her kuşak, sonraki kuşak için kötü şeyler söyler. Beğenmez. “Ah bizim gençliğimiz yok muydu? O zor yoksulluk koşullarında neler yaptık. Günümüzdeki gençliğe bak. Büyüklere saygı, memleket meselelerine ilgi nerede? Şimdiki kuşaklar lay lay lom...” Gerçekten her yeni kuşak, önceki kuşaktan daha bencil ve çıkarcı mıdır? Siyasete daha ilgisiz midir? Daha vurdumduymaz mıdır? Kuşakların tipik özelliklerini tanımlamak zordur. Aynı kuşağın metropoldeki temsilcisiyle köydeki temsilcisi, siyasete ilgi duyanıyla duymayanı farklıdır.

Önümüzdeki seçimlerde ilk kez oy kullanacak, iktidarı belirleyebileceği, 7.7 milyonluk seçmen kitlesine sahip olduğu söylenen Z kuşağını ne kadar tanıyoruz? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gençlerle sohbeti sırasında, sosyal-medyada gençlerin bir kesiminden gelen tepki, yeni kuşağa merakı artırdı. Z kuşağı, özellikle siyasi partilerin ilgisini çekiyor. Uzun süredir kuşaklar üzerine araştırma yapan ve “Z: Bir Kuşağı Anlamak” kitabının yazarı olan Evrim Kuran, Cumhuriyet’ten İpek Özbey’e Z kuşağını değerlendirmiş.

Evrim Kuran:

En çok kullandıkları sosyal medya yasaklanırsa Z kuşağı ne yapar?

Evrim Kuran’ın tezleri bunlar. Alttan bir dalga geliyor, Z kuşağı dalgası. Dirençli bir kuşak. İnternetteki en basit işlemi bile önceki kuşaklardan farklı algılayan, farklı hisseden bir kuşak.

Yapacağı sürprizleri hep birlikte bekliyoruz. Daha derinlemesine araştırmalara muhtacız. Ancak, var olan dünyayı asıl değiştirecek gücün bu kuşak olacağı görülüyor. Karamsarlığa gerek yok. Gençliğe ve geleceğe güvenmeliyiz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İYİ Parti merkeze mi yerleşiyor? 23 Ekim 2020 | 410 Okunma Salgın pik yaparken... Sorular... Sorular... 21 Ekim 2020 | 186 Okunma Hrant Dink’in kızı Delal... 20 Ekim 2020 | 188 Okunma Bahçeli’nin “Devlet”i 16 Ekim 2020 | 403 Okunma Kıbrıslı Türk kimliği 14 Ekim 2020 | 115 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar