Yerli ve milli olmak yeter mi?

Son dönemde çokça vurgulanan “yerli ve milli” zihniyetini nasıl yorumlayabiliriz? “Yerli Malları Haftaları”nın bir devamı olarak görebilir miyiz?

Bizim çocukluğumuzda okullarda “Yerli Malı Haftası” yapılırdı. Bizler de kendi çevremizde yetişen meyveleri bu hafta içinde okula götürürdük. Tarsus, kışlık meyvelerin bolca yetiştiği bir iklime sahipti.

Bu yüzden, muz, portakal, mandalina, sarı hurma, yeşil hurma, greyfurt, kestane vb. meyveleri okulda sergilerdik. Türkiye çapında 1946 yılından itibaren okullarda 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutumluluk, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir.

Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve "yerli malı kullanmanın önemi'' vurgulanır. Cumhuriyet'in kuruluş yıllarında savaşlarla alt üst olmuş bir coğrafyada, kendine yeterli bir ekonomi oluşturmak hayati önemdeydi.

Kırılgan ekonomiyi, Anadolu’yu saran yoksulluğu bir ölçüde azaltabilmek, o yıllarda yerli üretime yönelmekle mümkündü. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hrant’tan 14 sene sonra 19 Ocak 2021 | 23 Okunma Çözüm süreci... Kaftancıoğlu’na ceza... 15 Ocak 2021 | 316 Okunma Suçu AB’ye atmadan önce... 13 Ocak 2021 | 98 Okunma Yılmaz Güney Destanı 12 Ocak 2021 | 531 Okunma Kölecilerin bayrağıyla Senato’ya baskın... 08 Ocak 2021 | 193 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar