Yeni bir değişimin eşiğinde miyiz?

AK Parti, bir değişim ihtiyacı ve rüzgarını arkasına alarak üst üste seçimler kazandı. Geleneksel askeri / bürokratik vesayet darbeler yedi. Bu süreç, dünyanın dört bir yanında ilgi görürken...

AK Parti, bir değişim ihtiyacı ve rüzgarını arkasına alarak üst üste seçimler kazandı. Geleneksel askeri / bürokratik vesayet darbeler yedi. Bu süreç, dünyanın dört bir yanında ilgi görürken, içeride de ciddi bir destek buldu.

Ancak, 16 yıl aralıksız iktidar olmak, Türkiye gibi demokrasi anlayışının derinleşmediği, demokratik kurumların sağlamlaşmadığı bir ülkede önemli bir handikaptı.

Bölgedeki kaotik durum, çözüm sürecinin sonuçsuz kalması ve 15 Temmuz darbe girişimi, iktidarı olumsuz yönde etkiledi. Mutlak iktidar, giderek, denetlenemeyen bir güce dönüştü. Bu partiye de yansıdı. İstişare yani danışma geleneği unutuldu. Önce parti organları, sonra devlet kurumları “tekçi” zihniyetin kontrolüne girdi. Benimsenen güvenlikçi çizgi, iç ve dış konjonktürü “beka” sorunu üzerinden okuma refleksi, otoriterleşme… Suriye… Irak’taki belirsizlik, PKK’nın silahları bırakma sözünden hendekler siyasetine geçişi, 15 Temmuz… OHAL… Batıdan uzaklaşma… “Terörle mücadele esastır” şeklindeki geleneksel söyleme dönüş… Bunlar olurken, ABD’nin, gelişmekte olan ülkelerden parayı çekmesi… Hızla yükselen dolar, bir ekonomik dönemin sonu… AK Parti ülkeyi OHAL’siz yönetemez noktaya geldi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Adalet Bakanı ile dört saat 23 Şubat 2020 | 326 Okunma “Memleket zor zamandayken…” 21 Şubat 2020 | 171 Okunma Gergin başladı... Alkışla bitti 19 Şubat 2020 | 189 Okunma Başbuğ’un çıkışı... 18 Şubat 2020 | 372 Okunma Nereye kadar? 14 Şubat 2020 | 2.734 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar