Yeni bir değişimin eşiğinde miyiz?

AK Parti, bir değişim ihtiyacı ve rüzgarını arkasına alarak üst üste seçimler kazandı. Geleneksel askeri / bürokratik vesayet darbeler yedi. Bu süreç, dünyanın dört bir yanında ilgi görürken...

AK Parti, bir değişim ihtiyacı ve rüzgarını arkasına alarak üst üste seçimler kazandı. Geleneksel askeri / bürokratik vesayet darbeler yedi. Bu süreç, dünyanın dört bir yanında ilgi görürken, içeride de ciddi bir destek buldu.

Ancak, 16 yıl aralıksız iktidar olmak, Türkiye gibi demokrasi anlayışının derinleşmediği, demokratik kurumların sağlamlaşmadığı bir ülkede önemli bir handikaptı.

Bölgedeki kaotik durum, çözüm sürecinin sonuçsuz kalması ve 15 Temmuz darbe girişimi, iktidarı olumsuz yönde etkiledi. Mutlak iktidar, giderek, denetlenemeyen bir güce dönüştü. Bu partiye de yansıdı. İstişare yani danışma geleneği unutuldu. Önce parti organları, sonra devlet kurumları “tekçi” zihniyetin kontrolüne girdi. Benimsenen güvenlikçi çizgi, iç ve dış konjonktürü “beka” sorunu üzerinden okuma refleksi, otoriterleşme… Suriye… Irak’taki belirsizlik, PKK’nın silahları bırakma sözünden hendekler siyasetine geçişi, 15 Temmuz… OHAL… Batıdan uzaklaşma… “Terörle mücadele esastır” şeklindeki geleneksel söyleme dönüş… Bunlar olurken, ABD’nin, gelişmekte olan ülkelerden parayı çekmesi… Hızla yükselen dolar, bir ekonomik dönemin sonu… AK Parti ülkeyi OHAL’siz yönetemez noktaya geldi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
12 Mart anısı: Asker kişi 04 Aralık 2020 | 193 Okunma Savcı Doğan Öz’ü vurdular 02 Aralık 2020 | 294 Okunma Radikallerin sevmediği isim: Kılıçdaroğlu 01 Aralık 2020 | 307 Okunma İyimser gazete 30 Kasım 2020 | 189 Okunma I. Mahmud Çeşmesi tartışması 29 Kasım 2020 | 237 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar