Yargıyı idareye havale...

Osman Kavala artık tahliye olur diye bekliyordum. Mahkemelerin de bir sınırı var. Kendi kanunlarımız yanında, bağlı olduğumuz uluslararası kuruluşlar nedeniyle Avrupa'nın insan hak ve hukuku kriterlerine de uymakla yükümlüyüz.

.Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Kavala için hemen tahliye değerlendirmesinde bulundu. Ağır ceza mahkemesinin bu karara uyması ve gereğini yerine getirmesi gerekiyordu.

Ama bu kararı Adalet Bakanlığı’na havale etti. Kavala'nın yargılanmasından ve hukukundan sorumlu iken, mahkeme kendi görevini idareye devretmiş oldu.

Yani tahliye edilecekse bu kararı da Bakanlık versin demiş bulundu. İç hukukun da, bağlı olduğumuz uluslararası hukukun da, yeter dediği bir noktadayız. AB ile insan hakları ihlali noktasında ortaya çıkan gerilimde, bu kararın savunulacak bir yanı kaldı mı?

Birlik beraberlik ama nasıl?

12 Eylül döneminde Mamak Askeri Cezaevi’nde yatarken, kalabalık koğuşlarda ranzalara sığışabilmek için başlı-ayaklı yani...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Arınç meselesi mühim bir meseledir 25 Kasım 2020 | 722 Okunma Reformlar başlamadan bitti mi? 24 Kasım 2020 | 180 Okunma Bir AK Partili’nin geçmiş muhasebesi 20 Kasım 2020 | 1.582 Okunma Değişim kapıya dayandı 18 Kasım 2020 | 347 Okunma Sorun muhalefette mi? 17 Kasım 2020 | 167 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar