Yargı reformu ve icraat...

Beştepe’deyiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yargı reformu stratejisi” konusunda yapılan çalışmaları anlattı. Bu reform paketi, AB ile üyelik müzakerelerinin de önemli adımlarından biri...

Yargıç teminatı, düşünce ve ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü gibi konular ve Terörle Mücadele Kanunu'nun düşünceyi hedef alan hükümleri, AB tarafından eleştiri konusu oluyor, üyelik müzakerelerinde ilerlemeyi sekteye uğratıyordu.

Bundan beş ay kadar önce, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül aramıştı. Bakanlığın Strateji Geliştirme Başkanlığında görevli üç hakimin ziyaretime geleceğini söylemişti. Reform için başlattıkları çalışma konusunda fikirlerimizi almak istiyordu.

En önemli sıkıntılardan biri, yargıçların siyasi irade karşısında korunaksız olmasıydı. Son dönemde, siyasi özellikteki yargılamalarda tahliye kararı veren hakimler ve heyetler, sürgüne gönderiliyordu. Yargıçların kendilerini güvende hissetmeleri önemliydi. Programın içine, “coğrafi teminat” ibaresi, bu nedenle konuldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Savcı Doğan Öz’ü vurdular 02 Aralık 2020 | 281 Okunma Radikallerin sevmediği isim: Kılıçdaroğlu 01 Aralık 2020 | 303 Okunma İyimser gazete 30 Kasım 2020 | 188 Okunma I. Mahmud Çeşmesi tartışması 29 Kasım 2020 | 233 Okunma İktidar olmak böyle bir şey mi? 27 Kasım 2020 | 907 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar