Voleybolda kadın rüzgarı...

Spor yarışmaları, yalnızca spor yarışmaları değildir. Atina Olimpiyatları 2 bin yıllık bir geçmişe sahip. Hâlâ hepimiz bu yarışmaların heyecanını yaşıyoruz. Kadın Voleybol Milli...

Spor yarışmaları, yalnızca spor yarışmaları değildir. Atina Olimpiyatları 2 bin yıllık bir geçmişe sahip. Hâlâ hepimiz bu yarışmaların heyecanını yaşıyoruz. Kadın Voleybol Milli Takımı’mızın başarıları, gördükleri ilgi, voleybolun sınırlarını çoktan aşmış durumda. Hayatında herhangi bir spor müsabakasına ilgi göstermemiş birçok yakınım ekran başında kadınların karşılaşmalarını seyrediyor.

***

İnsanlar bununla da yetinmiyor, “Kim bu uzun boylu, at kuyruğu saçlı azimli kadınlar?” diyerek Google’a soruyorlar. Bir kısmı Ebrar Karakurt’un Balıkesir’de başlayan, şimdi İtalya’ya uzanacak olan hikayesine takılıyor, bazıları kaptan Eda’nın başarılarla dolu, kupalarla dolu spor hayatının yanı sıra, eşini, ailesini merak ediyor.

Onun Sırbistan yenilgisinin ardından ifade ettiği “Onlar bizden iyi oynadılar” diyebilen gerçeği teslim etmekten çekinmeyen tutumu sporumuzda yeni bir anlayışı yansıtıyor. Voleybolda kadınların kazandığı başarı öylesine bir toplumsal etki yarattı ki! Laiklik, kadın özgürlüğü, kadınların önlerinin açılması ve kadınların gücü, siyasi gündemin önüne geçti.

EBRAR’IN BAŞARI ÖYKÜSÜ

Ebrar’ın sosyal medyada yayınladığı bir kız arkadaşıyla fotoğrafı bazı çevrelerin “homofobik” suçlamalarına hedef oldu. Buna karşı geniş kamuoyunun onun yanında yer alması önemliydi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Amerika zor Rusya daha zor… 28 Eylül 2021 | 183 Okunma Cemaatler ve yurtlar 24 Eylül 2021 | 394 Okunma Kürt meselesinde bir çit aşıldı 22 Eylül 2021 | 374 Okunma Seçmenler bir kararın eşiğinde 21 Eylül 2021 | 254 Okunma Muhalif medyaya 'demokrasi baharı' beklerken… 17 Eylül 2021 | 185 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar