Uygarlık insanlığın ortak mirasıdır

Geçenlerde bir aşı tartışması yaşadık. Zengin ülkelerin ellerindeki aşı stoklarından yoksul ülkelere vermedikleri, verdikleri aşıların da sağlığa zararlı olduğu tezleri üzerinden aşıdan kaçışı teşvik eden bir rüzgar estirildi.

Her türlü teknolojik, kimyasal ihtiyacımızın tamamını kendi başımıza üretmemiz gerektiği gibi hayali bir senaryo geliştirildi.

Teknoloji, kültür, demokrasi gibi olgular, binlerce yıl içinde insanlığın uzun uğraşlarıyla oluşmuş kazanımlardır. Bazı ülkelere daha büyük bir üstünlük ve zenginleşme imkanı sağlasalar da, sonuç olarak tüm insanlığın yaşamını kolaylaştırıyorlar.

Bütün bu birikim, insanlığın ortak havuzunun birikimi. Yeni bilimsel başarılar sağlayabilmenin yolu öncelikle varolanı anlamak ve özümsemekten geçiyor. Geçmiş birikimi reddederek, üretimi geliştirmek mümkün değil. Hz. Muhammed “İlim Çin’de de olsa gidin alın” demiyor mu? Atatürk “Hedefimiz muassır medeniyet seviyesidir” çağrısı yapmıyor mu?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İyimser gazete 30 Kasım 2020 | 131 Okunma I. Mahmud Çeşmesi tartışması 29 Kasım 2020 | 229 Okunma İktidar olmak böyle bir şey mi? 27 Kasım 2020 | 904 Okunma Arınç meselesi mühim bir meseledir 25 Kasım 2020 | 759 Okunma Reformlar başlamadan bitti mi? 24 Kasım 2020 | 183 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar