Trump Merkel’i neden öptü?

NATO zirvesinin son gününde (12 Temmuz) Merkel, Afganistan’la ilgili açıklamalar yapıyordu. Biraz yorgun görünüyordu. Aniden arkasında Trump belirdi. Merkel’in omuzuna hafif dokunarak, onunla son bir kez vedalaşmak istediğini ima...

NATO zirvesinin son gününde (12 Temmuz) Merkel, Afganistan’la ilgili açıklamalar yapıyordu. Biraz yorgun görünüyordu. Aniden arkasında Trump belirdi. Merkel’in omuzuna hafif dokunarak, onunla son bir kez vedalaşmak istediğini ima etti. Merkel, şaşkın bir şekilde ayağa kalktı. Trump, aniden Merkel’in yanağına bir öpücük kondurdu. ABD Başkanı, NATO ortaklarının oturduğu yuvarlak masaya dönerek, “Onu seviyorum” dedi.

Gerilimli geçen toplantının sonunda, bu sahne, kısmen bir rahatlama sağladı. Trump, çok eski tarihlerden beri hedef aldığı Almanya’nın Başbakanı Merkel’le bu son NATO zirvesinde de tatsız anlara neden oldu.

Trump, yıllar önce kafayı Mercedes ve BMW gibi Alman ekonomisinin kilit markalarına takmış. 1990’da Playboy dergisiyle söyleşisinde, “ABD'ye giren her Mercedes araba için ithalat vergisi koyacağım” demiş. Geçmişindeki Almanlıkla da sıkıntıları olan Trump’ın, köklerinin İsveç’te olduğunu iddia etmişliği bile var.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Adalet Bakanı ile dört saat 23 Şubat 2020 | 88 Okunma “Memleket zor zamandayken…” 21 Şubat 2020 | 171 Okunma Gergin başladı... Alkışla bitti 19 Şubat 2020 | 189 Okunma Başbuğ’un çıkışı... 18 Şubat 2020 | 372 Okunma Nereye kadar? 14 Şubat 2020 | 2.734 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar