Tayin edici adım: Silahtan arındırmak

NTV'de önceki akşam Ahmet Arpad'ın Yakın Plan programında tartıştığımız konulardan birisi "terörle mücadele" ya da başka bir bakışla "Kürt sorunu"ydu. SETA Genel Koordinatörü Prof. Burhanettin Duran'la, program sonrası sohbet ederken önemli bir soru sordu:

"Etnik sorunu başarıyla çözmüş ülke var mı?" Cevaplamakta duraksadım. Sonra düşündüm. Merak ettiğimiz etnik, dini, mezhepsel ya da sınıfsal çelişmelerin çatışma boyutuna ulaştığı ülkelerdeki örneklerdi.

Yani sorun silahlı çatışma noktasına gelmişse, şiddet boyutu kazanmışsa, "çatışma çözümleri" mümkün müydü? Biz de bu örneklere bakarak, bazı dersler çıkarabilir miydik?

Bu deneylerde görebildiğimiz ortak bir nokta vardı. Çözüm için yapılan görüşmelerde, ilk ve temel hedef olarak seçilen adım, silahların susması, teröre başvuran silahlı güçlerin silahsızlandırılmasıydı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mor Çatı’ya ‘Mor Çete’ diyenler... 24 Ocak 2020 | 2.440 Okunma Rahşan Ecevit... 22 Ocak 2020 | 2.988 Okunma Hrant Dink’i kalıcı yapan... 21 Ocak 2020 | 2.428 Okunma İran’da sanatçılar, gazeteciler: ‘Yurttaş değil esiriz...’ 18 Ocak 2020 | 2.102 Okunma İran'da sanatçılar, gazeteciler: "Yurttaş değil esiriz..." 17 Ocak 2020 | 2.711 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar