Tarsus Amerikan Kolejinde...

Tarsus Amerikan Koleji Mezunlar Derneği'nin eski başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu, Havaalanında Tiran’a uçmak üzereyken telefon etti. “Ağabey okulun Kariyer Günleri için 10 Aralık'ta gelebilir misin?” diye sordu. Tiran'da...

Tarsus Amerikan Koleji Mezunlar Derneği'nin eski başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu, Havaalanında Tiran’a uçmak üzereyken telefon etti. “Ağabey okulun Kariyer Günleri için 10 Aralık'ta gelebilir misin?” diye sordu. Tiran'da yakın tarihinin en büyük depremine (6.4 büyüklüğünde) geceyarısı yakalandık. 4 gün kaldığımız Arnavutluk'ta hemen her gün sallandık. Hiç fark etmez Tarsus'a gidecektim.

Ardından ver elini Tarsus. Çocukluğumun, ilkgençlik yıllarımın Tarsus’u. 1957 yılında mutlu bir çocuk olarak girip 1961 yılında tek dersten kalınca üzülerek terk ettiğim okulun sıralarına 62 yıl sonra yeniden dönmek heyecan verici. Tarsus’taki ilk gecemde, çocukluk ve ilk gençlik günlerimi paylaştığım Cahide teyzemin oğlu Selçuk ve İsmail amcamın kızı Nazlı’yla buluştuk.

Gece yarısına kadar, komikliğiyle, neşesiyle hatırladığımız rahmetli Dürdane yengemi, Cahide teyzemi, Fahri amcamı, İsmail amcamı andık. Yoksul ama eğlenceli geçmiş günlerimize yolculuk yaptık. Bu yazıyı butik otel olarak hizmet veren “Elif Hanım Konağı”nda yazıyorum. Ortalık yeni aydınlanıyor. Birazdan sokağa çıkacağım ve Tarsus’un tarihi sokaklarında dolaşacağım.

Kolej mezunu emekli büyükelçi Bozkurt Aran’la, Ali Cerrahoğlu’yla Bilal-ı Habeş Türbesi, Kırkaşık Bedesteni, Saint Paul Kilisesi, tarihi Roma yoluna uzandık...Makam camiindeki kazıları, Danyal peygamberin olduğu söylenen mezarı ziyaret ettik.

Bozkurt üç yıl öğrencilik yaptığı Tarsus’ta o zaman bunları göremediğine hayıflandı. Küçük minare camiinin önünde satılan mamullerden satın alıp afiyetle yedik.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mor Çatı’ya ‘Mor Çete’ diyenler... 24 Ocak 2020 | 2.440 Okunma Rahşan Ecevit... 22 Ocak 2020 | 2.988 Okunma Hrant Dink’i kalıcı yapan... 21 Ocak 2020 | 2.428 Okunma İran’da sanatçılar, gazeteciler: ‘Yurttaş değil esiriz...’ 18 Ocak 2020 | 2.102 Okunma İran'da sanatçılar, gazeteciler: "Yurttaş değil esiriz..." 17 Ocak 2020 | 2.711 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar