Suriyeli mülteciler ve kör milliyetçilik

Kırk yıl Almanya’da eczacılık yapmış bir Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı, “Ah bu Araplar” diye söze başladı. “Bir arkadaşım gözleriyle görmüş. Hilton oteline yerleşen Suriyeli Araplar, otel odasını, tuvaleti mahvetmişler.

O günden sonra Hilton, Arap turist kabul etmiyormuş” diye devam etti. Hilton hikayesinin uydurulmuş bir hikaye olduğunu ve yaygın bir şekilde Arap düşmanlığı amacıyla kullanıldığını söyledimse de eczacı ısrar etti.

Bunun üzerine, 40 yıldır yaşadığı Almanya’da, Türkler’in de benzer öykülerle aşağılandığını hatırlattım. Kurban bayramlarında banyo küvetinde kurban kesen Türkler'e ilişkin anlatılanları unutmaması gerektiğini belirttim.

Araplara yönelik küçümseyici yaklaşım, iç savaştan kaçarak, Türkiye’ye iltica eden 3.5 milyon Suriyeli yüzünden yeni bir ivme kazandı.

Çaresiz, çoğunluğu yoksul, yersiz yurtsuz milyonlara, Türkiye gücü yettiği oranda sahip çıktı. Batının destek sözlerinin büyük ölçüde havada kalması ülkemizin yükünü artırdı.

Ötekinin ötekisi

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’nin ABD ile bitmeyen serüveni 11 Eylül 2019 | 2.371 Okunma Şanışer’den Kamufle’ye, Ezhel’den Ceza’ya 10 Eylül 2019 | 2.877 Okunma Tayin edici adım: Silahtan arındırmak 06 Eylül 2019 | 2.150 Okunma 6-7 Eylül’de Adalar... 04 Eylül 2019 | 2.339 Okunma Sıcak İngilizlerin başına vurdu 30 Ağustos 2019 | 2.326 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar